Ahogy olvad a jég, Grönland fontos homokexportőrré válhat

Grönlandon érdekes és ritka pozitív következménye lehet a globális felmelegedésnek, amely megolvasztja a sziget hatalmas jégtakaróját és nagy mennyiségű üledéket mos a tengerbe.

Az építőiparban széles körben használt homok- és kavicsbányászat jelentősen fellendítheti az 56 ezer főt számláló Grönland gazdaságát, amely bár autonóm státuszt élvez, mégis a Dán Királyság része, és kénytelen nagymértékben a koppenhágai támogatásokra támaszkodni.

A homokbányászattal „Grönland hasznot húzhat az éghajlatváltozás kihívásaiból” – írta dán és amerikai tudósok egy csoportja a Nature Sustainability folyóiratban hétfőn. Az „A homok kiaknázásának ígéretei és veszélyei Grönlandon” című tanulmány szerint az északi-sarkvidéki szigetnek fel kell mérnie a part menti bányászattal járó kockázatokat – különösen ami a halászatot illeti –, és ha ez megvan, érdemes elgondolkoznia a homokexportáláson.

A növekvő globális hőmérséklet megolvasztja a grönlandi jégtakarót, ami – ha az egész elolvad – hét méterrel emeli meg a tengerszintet, és egyre több homokot és kavicsot szállít majd a part menti fjordokba. „Úgy is gondolhatunk az olvadó jégre, mint egy csapra, amelyből üledék folyik a partokra” – fogalmazott Mette Bendixen, a Colorado Egyetem Sarkköri és Alpesi Kutatóintézetének (INSTAAR) egyik kutatója.

A tanulmány leírja, hogy a globális homokszükséglet mintegy 9,55 milliárd tonnát tett ki 2017-ben, 99,5 milliárd dolláros piaci értékkel. A becslések szerint a növekvő kereslet és a valószínű hiány miatt ez 2100-ra akár a 481 milliárd dollárt is elérheti.

„A sarkvidéki népek általában azok közé tartoznak, akik igazán megérzik az éghajlatváltozást – a partok eróziója, valamint a hosszú ideje fagyott talajrétegek (permafroszt) felengedése látványos átalakulás” – mondta Bendixen. „Ez egy egyedülálló helyzet az olvadó jéglemez miatt” – tette hozzá.

David Boertmann, az Aarhusi Egyetem munkatársának elmondása szerint Grönland hazai építőiparát már most is segíti a helyi homokbányászat. Mint azonban kifejtette, ennek vannak hátrányai is, amelyek egyébként a sziget többi bányászati projektjét is érintik az uránbányászattól a ritkaföldfém-ásványok kitermeléséig. Ezek közé tartozik a távolság az európai és észak-amerikai piacoktól.

Bendixen viszont azzal érvelt, hogy a homokot gyakran szokták nagy távolságokra szállítani, mint például Vancouverből Los Angelesbe vagy Ausztráliából Dubaiba. „Bár jelenleg olcsó erőforrás, egyre drágább és drágább lesz” – magyarázta.

A tanulmány mindemellett megállapította, hogy a homok és a kavics felhasználható a jövőben a tengerszint megemelkedése miatt veszélyben lévő partok megerősítésére is.

  • Korábban írtuk:

Forrás: Reuters

Friss hírek

Leapmotor C10

A németeknél egyelőre nem fogynak a kínai autók

A ténylegesen kínai autómárkák továbbra is ritkaságszámba mennek Németországban a német dpa hírügynökség által a jövő héten kezdődő Auto Shanghai szakvásár alkalmából összeállított, a KBA szövetségi gépjármű-nyilvántartó hivatal adataira támaszkodó elemzése alapján.

Read More »
https://www.hidraulikaszakuzlet.hu/

Mire használják az o-gyűrűt? (x)

A hidraulikus rendszerekben a tömítések rendkívül fontos szerepet töltenek be, de a pneumatikus berendezésekben is jelen vannak ezek az “apró” alkatrészek. Többféle tömítés létezik, amelyek közül az egyik leghatékonyabb az o-gyűrű. A fő feladata szabályozni a gáz- és folyadékáramlást.

Read More »
gardamax.hu

Miért érdemes odafigyelni a mezőgazdasági gépek festésére? (x)

A mezőgazdasági gépek nem épp irodai környezetben dolgoznak. Nincs klíma, nincs árnyék – van viszont por, sár, napsütés, eső, hajnali pára és néha még egy kis üzemanyagfolt is. A traktorok, kaszák, boronák és társaik nap mint nap kemény munkát végeznek a természet szeszélyei között, és közben a mechanikai kopás mellett bizony a külsejük is megviseltté válik.

Read More »