Fegyverek árnyékában zajlott a pakisztáni választás, bukik a kormánypárt

A szerdai parlamenti választásokon olyan vádak merültek fel, hogy az országban hatalmas befolyással bíró hadsereg az ellenzéki jelölt Imran Hán javára manipulálta a választási folyamatot, de a kormánypárt úgy tűnik, már beletörődött a vereségbe. Annak ellenére, hogy a hivatalos végeredményt még mindig nem hirdették ki.

A kormányzó Pakisztáni Muzulmán Liga-Navaz (PML-N) pénteken elismerte választási vereségét a szerdán megrendezett parlamenti voksoláson, amelyet európai uniós megfigyelők szerint nem egyenlő feltételek mellett folytattak a politikai pártok.

Imran Hán egykori krikettsztár már csütörtökön bejelentette pártja, az ellenzéki Pakisztáni Mozgalom az Igazságosságért (PTI) választási győzelmét, ugyanakkor a választási bizottság még nem hirdetett hivatalos eredményt, a végleges eredmények közzététele a nap folyamán várható. A szerdai parlamenti választásokon olyan vádak merültek fel, hogy az országban hatalmas befolyással bíró hadsereg Hán javára manipulálta a választási folyamatot.

Fegyveres katona jelenlétében voksol egy pakisztáni férfi Karacsi déli nagyváros egyik szavazóhelyiségében a parlamenti választások napján, 2018. július 25-én. (MTI/EPA/Sahzaib Akber)

Imran Hán vezetése alatt egyesíteni kívánja az országot, s felajánlotta, hogy kivizsgáltatja az állítólagos választási csalásokkal kapcsolatos panaszokat.

  • Kapcsolódó cikkeink:

A tisztségéből korrupciós vádakkal elmozdított kormányfő, Navaz Saríf pártja, a PML-N először visszautasította a még mindig nem végleges választási eredményeket, de pénteken már úgy tűnt, elfogadják a miniszterelnöki tisztségre esélyes 65 éves Hán győzelmét.

„Az ellenzék soraiban fogunk ülni, fenntartásaink dacára” – jelentette ki Hamza Shehbaz Saríf parlamenti képviselő, Navaz Saríf unokaöccse.
„A PML-N az erős ellenzék szerepét fogja játszani” – erősítette meg Shehbaz Saríf, a PML-N elnöke, Hamza Shehbaz Saríf apja, a Dawn című angol nyelvű hírlapnak.

  • Változott az álláspontjuk
Szombatra viszont már új álláspontra helyezkedett a vesztes fél:

„Elutasítjuk a teljes választási folyamatot, és tárgyalásokat folytatunk más politikai csoportokkal egy új választás megtartásáról” – mondta Musahidullah Hán, az eddig kormányzó Pakisztáni Muzulmán Liga-Navaz (PML-N) párt szóvivője. Mint mondta, a PML-N kapcsolatba lép az összes olyan politikai párttal, amely nem ismeri el a szerdai választások eredményét, hogy a további teendőkről egyeztessenek.

Az EU választási megfigyelő missziója előzetes jelentésében kifogásolta, hogy a különböző politikai pártok nem egyenlő feltételekkel szállhattak ringbe, akárcsak azt, hogy a választási kampányban a sajtó megfélemlítését, és a korábbi kormányzó párt tisztességtelen pellengérre állítását tapasztalhatták.

Imran Hán, a Pakisztáni Mozgalom az Igazságosságért (PTI) párt vezetője nyilatkozik a sajtó képviselőinek, miután voksolt egy iszlámábádi szavazóhelyiségben 2018. július 25-én, a parlamenti választások napján. (MTI/EPA/T. Mughal)

Michael Gahler, az uniós misszió vezetője sajtótájékoztatóján kijelentette: összességében hitelt érdemlő eredmény született a voksoláson. Mint mondta, a voksolást az Európai Unió Pakisztán-szerte 120 megfigyelőt telepített, akik 582 szavazóhelyiséget látogattak meg 113 különböző választási körzetben.
„Összességében elmondható a választási folyamatról, hogy nem volt olyan jó, mint 2013-ban” – fűzte hozzá.

A központi választási bizottság által közölt legfrissebb részeredmények szerint a PTI 115 mandátumot szerezhet, míg a kormányzó Pakisztáni Muzulmán Liga-Navaz (PML-N) 62, a Pakisztáni Néppárt (PPP) pedig 43 helyen vezet.

Megfigyelők szerint bár Imran Hán pártjának valószínűleg nem sikerül megszereznie a többségi kormányzáshoz szükséges 137 mandátumot, nem fog nehézségekbe ütközni, hogy koalíciós partnert találjon a kisebb tömörülések és a függetlenek közül.

Forrás: MTI/AP/Reuters

Friss hírek