Durvul a brazil kamionos sztrájk, közbeléphet a hadsereg

Michel Temer brazil elnök engedélyezte a hadsereg bevetését az úttorlaszok felszámolásához, ha az öt napja sztrájkoló kamionsofőrök nem vetnek véget akciójuknak – közölte pénteken egy nevének elhallgatását kérő kormányilletékes.

A kormány csütörtök este megállapodott ugyan több szakszervezettel, hogy két hétre beszüntetik a tiltakozó akciót, a sztrájkot kezdeményező – állítása szerint mintegy 600 ezer teherautósofőrt tömörítő – Abcam szakmai szövetség azonban nem volt az aláírók között. Így a megállapodás ellenére pénteken a legtöbb szövetségi államban még álltak az úttorlaszok.

Előzőleg a kormány megígérte, hogy eltörli a dízelre kiszabott egyik adót, támogatni és stabilizálni fogja a dízelárakat, ami idén akár 5 milliárd reálos (373 milliárd forint) többletkiadást okozhat a költségvetésben.

Sao Paulo város polgármestere rendkívüli állapotot vezetett be. Az intézkedés lehetővé teszi egyebek mellett a töltőállomásokon tárolt üzemanyag elkobzását.

Temer Brazíliavárosban elmondott pénteki televíziós üzenetében közölte, hogy a kamionsofőrök „radikális kisebbsége” folytatja az ország fő közlekedési útvonalainak eltorlaszolását. Megerősítette, hogy felhatalmazta a hadsereget és az autópálya-rendőrséget, hogy szükség esetén erővel tisztítsák meg az utakat.

A dízeláremelés miatt indított országos tiltakozás miatt valóságos káosz alakult ki az országban, ahol gyakorlatilag nincsen vasúti közlekedés és az áruszállítás 60 százaléka közúton történik.

A sztrájkoló kamionsofőrök létfontosságú útvonalakon, így az olajfinomítókhoz, a benzinkutak többségéhez vezető utakon alakítottak ki torlaszokat. Pénteken már több repülőjáratot is töröltek, mert kimerültek a kerozinkészletek. A gazdaság több ágazata bénult meg az üzemanyaghiány miatt.

A sztrájkolók nem engedték be Latin-Amerika legnagyobb kikötőjébe, Santosba a teherautókat, az Abiove élelmiszeripari cég közölte, hogy szombaton leáll a szójaexport, ha a teherautókat továbbra sem engedik be a fontosabb kikötőkbe.

A sztrájk súlyosan érintette az ország kivitelét, az autóipar teljesen leállt: nem kapják meg szükséges alkatrészeket és nem tudják elszállítani a kész járműveket. Az ABPA húsipari vállalat közölte, hogy 152 baromfi- és sertésfeldolgozója bizonytalan időre felfüggesztette a termelést. Az élelemszállítás hiánya szárnyasok és sertések millióinak életét fenyegeti.

Országszerte kiürültek a töltőállomások, az ország egyes részeiben a vásárlók pánikszerűen lerohanták a zöldségüzleteket. Országszerte korlátozták, vagy le is állították a közösségi közlekedést és a szemétszállítást.

Amennyiben a tiltakozó mozgalom folytatódik, a gazdasági következmények katasztrofálisak lehetnek az ország számára, amely alig lábalt ki a 2015-16-os történelmi recesszióból – jegyezte meg az AFP francia hírügynökség.

A helyzet már csak azért is veszélyes, mert a térségben Argentína és Venezuela gazdasága sem áll túl erős lábakon, így egy erős brazil visszaesés a környező országokra is katasztrofális hatással bírhat.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/AFP/Reuters/Kitekintő

Friss hírek