Fricska a Nyugatnak: Aszad még a légicsapások napján bevette Dúmát

A szíriai kormányhadsereg szombat este közölte, hogy „teljesen felszabadította” a fővárostól keletre lévő Kelet-Gúta térséget a lázadók uralma alól, és hogy a lázadók utolsó csoportja is elhagyta annak legnagyobb városát, Dúmát.

A hadsereg különleges egységei már Dúma utcáit tisztítják meg az aknáktól és más robbanóeszközöktől, amelyeket a lázadók oda telepítettek – tette hozzá Ali Majhúb dandártábornok katonai szóvivő. A térség teljes bevétele Bassár el-Aszad szíriai elnök legnagyobb győzelmének számít az egész szíriai konfliktus hét évvel ezelőtti kezdete óta – állapította meg az AP amerikai hírügynökség.

A kormányerők február 18-án indítottak átfogó offenzívát Kelet-Gúta elfoglalására, és a harcokban több mit 1700 civil vesztette életét az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat szerint. Az ENSZ főtitkára „földi pokolnak” nevezte a kelet-gútai harcok okozta állapotokat.

Nyomulnak a szíriai kormányerők Kelet-Gútában

A SANA szíriai állami hírügynökség által közreadott képen Bassár el-Aszad szíriai elnök (k, öltönyben) a lázadók ellen harcoló kormánykatonákkal fényképezkedik a főváros, Damaszkusz mellett levő Kelet-Gúta térségében 2018. március 18-án. (MTI/EPA/SANA)

A SANA szíriai állami hírügynökség által közreadott képen Bassár el-Aszad szíriai elnök (k, öltönyben) a lázadók ellen harcoló kormánykatonákkal fényképezkedik a főváros, Damaszkusz mellett levő Kelet-Gúta térségében 2018. március 18-án. (MTI/EPA/SANA)

A hadsereg katonái máris több fegyvergyártó üzemet és fegyverraktárt, alagutakat és élelmiszerraktárakat találtak a városban. Előkészítik Kelet-Gútát arra, hogy visszatérhessen oda az a több tízezer lakos, aki az utóbbi két hónapban elmenekült onnan a kormányerők ostroma elől – közölték.

Marokkó, amely az Egyesült Államok egyik nyugati partnerének számít, a szíriai vegyifegyver-létesítmények ellen szombat hajnalban végrehajtott amerikai-brit-francia légicsapásokat úgy értékelte aznap este, hogy csak bonyolultabbá tették a szíriai konfliktust, annak politikai megoldását, és csak súlyosbították a civilek szenvedését és a Nyugat-ellenes érzelmeket az arab országban. Mindazonáltal Rabat szigorúan elítélte a Kelet-Gúta elleni vegyi támadást, amelyre hivatkozva a nyugatiak a légicsapásokat végrehajtották.

Hasonló véleményen van Wolfgang Ischinger, a müncheni biztonságpolitikai konferencia vezetője is, aki éppen egy nappal a légicsapások előtt nyilatkozott a német a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádiónak. Az interjúban kiemelte, hogy a Nyugat szíriai politikája az európai és a német törekvésekkel együtt egy “romhalmaz”.

Ezt jelzi például, hogy a német kormány képviselői néhány éve még arról szónokoltak, hogy Bassár el-Aszadnak mennie kell, de a szíriai elnök nem csupán hatalmon maradt, hanem jelentős külső erők is támogatják, az Egyesült Államok pedig már nincs a folyamatokat alakító legfontosabb tényezők között.

A megtorlás a feltételezett vegyifegyver-támadásért “nem helyettesíti a nem is létező politikát” – tette hozzá Wolfgang Ischinger, megjegyezve, hogy szívesen meghallgatná, mi lenne a konfliktus rendezéséhez vezető következő lépés a megtorló csapás után, de ilyesmiről nem hallani.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/AP/AFP/Reuters

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »