A Kreml igyekszik enyhíteni az amerikai szankciók által okozott károkat

A Kreml jogtiprásnak tekinti a legújabb amerikai szankciókat, és kész mindent megtenni annak érdekében, hogy minimalizálja káros gazdasági hatásukat – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő Moszkvában az orosz piacok „fekete hétfőjén”.

A szankciók következtében a moszkvai tőzsdeindexek hétfőn 8,34-11,44 százalékponttal estek, ami a legnagyobb zuhanás 2014 márciusa óta, az olajár enyhe növekedése ellenére. A papírok közül a RuszAl 20,33, a Poljusz 18,31, a Mecsela 19,26, a Szberbank rendes részvénye 17,04, elsőbbségi papírja pedig 13,44 százalékpontot gyengült. Több veszteséges részvénynél korlátozták a forgalmat, „diszkrét kereskedést” vezettek be.

Elemzők a visszaesést a szíriai helyzet kiéleződésével, de elsősorban az amerikai szankciókkal magyarázták. Az amerikai büntetőintézkedések miatt több nemzetközi kereskedőház felfüggesztette a RuszAl által gyártott alumínium vásárlását, a cég nem zárja ki a technikai fizetésképtelenséget. A RuszAl a világ legnagyobb alumíniumipari vállalata, amely termékeinek ötödét éppen az amerikai piacon próbálja értékesíteni.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Az euró a nap folyamán 3,8 százalékot erősödött a rubelhez képest, és elérte a 74,08-os átváltási árfolyamot. A dollár 60,15 rubelen áll, ami 3,4 százalékkal magasabb az előző zárás értékénél.

Peszkov szerint a kár valódi mértékének felméréséhez és az ellentételezés kidolgozásához időre van szükség, ez pedig kormány feladata. Arkagyij Dvorkovics miniszterelnök-helyettes közölte, hogy a kormány támogatást nyújt majd a gazdasági büntetőintézkedések által sújtott vállalatoknak, ezeket már a szankciók bevezetését megelőzően megvitatta az érintettekkel.

Washington múlt pénteken jelentette be, hogy szankciókkal sújtott orosz oligarchákat, vállalatokat és kormányzati tisztségviselőket a 2016-os amerikai elnökválasztási folyamatba történt „káros” beavatkozásra, a Krím bekebelezésére és a szíriai szerepvállalásra hivatkozva.

Az amerikai pénzügyminisztérium által bejelentett büntetőintézkedések hét oligarchát, tizenkét általuk tulajdonolt vagy ellenőrzött vállalatot, állami fegyverkereskedő cégeket, egy bankot és tizenhét kormányzati tisztségviselőt érintenek. A szankciók részeként befagyasztják az érintettek amerikai joghatóság alá eső vagyonát, és megtiltják az amerikai állampolgároknak, hogy üzletet kössenek velük.

Tovább gyengült a rubel, de az elemzők bizakodóak

Tovább gyengült az orosz rubel árfolyama kedden, híven tükrözve az Oroszország körüli külpolitikai helyzet romlását az amerikai szankciós lista bővítését követően: az orosz fizetőeszköz enyhén nyereséges nyitás után azonnal gyengülésre váltott és több mint 2 százalékot veszített értékéből a moszkvai tőzsde devizakereskedésében.

Ennek ellenére több orosz elemző is úgy gondolja, hogy korai lenne változtatni a gazdasági növekedési előrejelzéseken. Az amerikai szankciók korlátozott hatást gyakorolhatnak az orosz gazdaság növekedésére, mivel Oroszország már csökkentette eladósodottságát, a közelmúltbeli évek gazdaságpolitikája lehetővé tette a stabilizálást és a nemzetgazdaságot fenyegető veszélyek csökkentését.

Elvira Nabiullina, az orosz jegybank elnöke jelezte, hogy megítélése szerint jelenleg nem fenyegeti semmi a pénzügyi stabilitást, de ha bármilyen kockázat felmerülne, a központi bank rendelkezésére álló eszköztár elég széles ahhoz, hogy elejét tudja venni az esetleges fenyegetéseknek.

Forrás: MTI/Reuters

Friss hírek