A bolivár értékváltoztatásával trükközik Venezuela

A venezuelai fizetőeszköz névértékének megváltoztatását rendelte el gyakorlatilag három nulla eltörlésével csütörtökön Nicolás Maduro elnök a hiperinflációval és súlyos gazdasági válsággal küzdő dél-amerikai országban.

A rendelet értelmében ezredére csökkentenék a forgalomban lévő bolivár névértékét, így egy 1000 boliváros bankó névértéke június 4-től már csak 1 bolivár lenne, miközben valós értéke nem változna.

Maduro hazafias győzelemként prezentálta a kormány ötletét, amely véleménye szerint megvédheti Venezuelát a devizaspekulánsokkal és az Egyesült Államok által vezetett „gazdasági háborúval” szemben.

„Tessék, itt van: máris három nullával kevesebb (…) a bolivár védelme, amelyet mostantól ‘szuverén bolivárnak’ nevezünk” – mondta csütörtökön az elnök egy rendezvényen támogatók és bankárok körében.

Bírálói szerint azonban az intézkedés egyáltalán nem gyógyír Venezuela gazdasági problémáira, hanem mindössze egy pszichológiai trükk, hogy a dél-amerikai állam lakói előtt elkendőzzék a hiperinfláció valós mértékét.

A Reuters brit hírügynökség megjegyzi, hogy miközben az intézkedés a pénz újraértékeléseként hangzik, közgazdászok valójában mindössze a névérték megváltoztatásának tartják, mivel az ország nem változtatott a bolivár hivatalos átváltási értékén.

A rendelkezés értelmében a venezuelaiaknak nem kell majd beváltaniuk jelenleg forgalomban lévő pénzüket, ugyanakkor új bankjegyeket már csak az új névértéken nyomtatnak.

  • Nem az első eset
Ez már nem az első eset, hogy Venezuela ilyen módszerhez folyamodik: pontosan ugyanez történt egy évtizeddel ezelőtt, amikor az akkori bolivárt lecserélték a mostani fuerte (erős) bolivárra. Az erős bolivárt 2008. január 1-jén vezették be a korábbi elinflálódott sima bolivár helyett, mégpedig 1 erős bolivár = 1000 bolivár arányban. Az új valuta bevezetését 2007. március 7-én jelentette be a venezuelai kormány.

A venezuelai nép már akkor viccelődött a néven, és elkeresztelte „muerto” (azaz halott) bolivárnak.

„A korábbi átértékelés több mint 40 millió dollárba került az országnak, beleértve az intenzív népszerűsítő kampányt és a technológiai változásokat. A jelenlegi körülmények között a bankrendszernek nincs kapacitása ehhez” – fogalmazott a téma kapcsán Asdrubal Oliveros helyi közgazdász.

Maduro 2013 áprilisi hivatalba lépése óta a feketepiacon a bolivár értéke a dollárhoz képest 99,99 százalékot zuhant. A súlyos gazdasági és politikai válsággal küszködő dél-amerikai állam ellenzéki politikusai, illetve közgazdászai szerint Venezuelában az infláció meghaladja a 6000 százalékot is.

A hatalmas olajkészletekkel rendelkező, de szinte semmi mást nem exportáló Venezuela gazdasága az olajár esése miatt gyakorlatilag összeomlott, számos venezuelai szenved az élelmiszerek, valamint gyógyszerek hiányától. A szocialista kormány kritikusai szerint a caracasi vezetés a válságot hozzá nem értésével és korrupciójával saját maga idézte elő. Maduro ugyanakkor a Nyugatot hibáztatja az alacsony olajárakért.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/APA/Reuters/Euronews/Kitekintő

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »