Rugalmasabbá válik a német munkaerőpiac, többet és kevesebbet is dolgozhatnak

Több hétig tartó sztrájksorozatával elérte a legnagyobb német szakszervezet a 28 órás munkahét intézményének bevezetését a fém-, és elektronikai iparban – az IG Metall és a munkaadók keddi megállapodása szerint 2019-től a munkavállalók külön indoklás nélkül heti 35 óráról 28 órára csökkenthetik munkaidejüket két évi időtartamra, alacsonyabb havi bérezés mellett.

Az ágazat 3,9 millió dolgozójának érdekeit képviselő IG Metall új bérmegállapodása alapján – mely 2020 áprilisáig érvényes – a dolgozók az idén áprilistól 4,3 százalékos fizetésemelést kapnak, valamint egy évente járó külön juttatást, amely a havi fizetés 27,5 százalékának felel meg. A gyermeket nevelő, hozzátartozót ápoló vagy váltott műszakban dolgozó munkavállalók szabadnapokra is beválthatják a juttatást.
További egyszeri juttatásként havi 100 euró is jár még a 2018 január-márciusi időszakra, és további 400 euró, amit legkésőbb 2019 júliusában utal át a munkaadó. Utóbbinál azért hagytak egy kiskaput is a munkaadóknak: ha a gazdasági helyzet rosszabbra fordulna, a 400 eurós kifizetés időben eltolható, összege lecsökkenthető vagy akár teljesen el is törölhetik.

A megállapodás egyelőre Baden-Württemberg tartományra vonatkozik, de mintaként szolgál az IG Metall többi körzetében, és várhatóan mindenütt át is veszik a munkaadói érdekképviseletek.

Az IG Metall közleménye szerint a megállapodás révén a munkavállalók méltányos részesedéshez jutnak a kiváló helyzetben lévő ágazat sikereiből, reáljövedelmük így jelentősen emelkedik. A munkaidő beosztásában pedig sikerült fordulatot elérni, ezentúl nem a munkaadó kiváltsága, hogy rugalmasan rendelkezzen a munkaidővel, mert a munkavállalóknak is lesz lehetőségük arra, hogy kevesebbet dolgozzanak, ha ezt kívánja meg az egészségük vagy a család.

A csökkentett munkahét biztosítása mellett a munkaadók a szokásos 35 óra / hetes szerződés helyett ezentúl nagyobb számban köthetnek 40 óra / hetes szerződést is a munkavállalókkal abban az esetben, ha hiány mutatkozik a szakképzett munkaerőből. Így valójában mindkét fél jobban az igényeihez tudja igazítani a munkaszerződéseket, rugalmasabbá válik a munkaerőpiac.

Az IG Metall felhívására január eleje óta több hullámban sztrájkoltak az ágazat dolgozói, a legnagyobb szabású akciót az előző héten hajtották végre, akkor nagyjából félmillióan függesztették fel a munkát 24 órára. A munkabeszüntetés elsősorban autógyárakat és autóipari beszállítókat sújtott, sztrájkoltak a többi között a BMW, a Daimler, a Ford és a Volkswagen, a beszállítók közül pedig például a Bosch, a Magma és a Schaeffler egy vagy több üzemében.

A tiltakozó akció jelentőségét mutatja, hogy az autóipar állítja elő az Európai Unió legnagyobb gazdaságát működtető Németország hazai össztermékének (GDP) nagyjából 10 százalékát.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI / Financial Times

Friss hírek