Amerikai cégek dominálnak a tőzsdéken

Az Apple, a Google anyavállalata, az Alphabet és a Microsoft volt 2017-ben a befektetők kedvence, a piaci tőkeértéket tekintve ez a három vállalat vezette a száz legnagyobb tőzsdei cég listáját. A Royal Dutch Shell, a legjobb európai csak 17. a rangsorban.

Az EY elemző és tanácsadó cég felmérése szerint jellemző az erőviszonyokra, hogy a listán szereplő német vállalatok, a SAP, a Siemens, a Bayer, az Allianz, a BASF és a VW összesített kapitalizációja 662 milliárd dollár, alig haladja meg a Microsoft 661 milliárd dolláros piaci tőkeértékét.

Noha az európai gazdaság jelentősen növekszik, a vezető európai vállalat, a brit-holland Royal Dutch Shell csak a 17. helyen áll. Továbbra is az amerikai cégek dominálnak, de gyors ütemben jönnek fel az ázsiaiak. A kínai Tencent Holdings és az Alibaba a múlt év végéig megduplázta kapitalizációját, és az első tíz közé került.

Kapcsolódó cikkünk: A kínai Tencent lekörözte a Facebook-ot

A száz legnagyobb tőzsdei cég közül 54 amerikai, 24 európai, és 22 ázsiai. Az amerikai vállalatok száma egy év alatt hárommal csökkent, az európaiaké nem változott, az ázsiaiaké viszont hárommal nőtt.

A legnagyobb értéknövekedés a digitális technológiákkal foglalkozó cégek körében várható. Ezen a téren az amerikaiak és a kínaiak vezetnek, míg Európa a klasszikus ipari ágazatokban dominál.

Bár a befektetők figyelme a technológiai cégek felé fordul, a százas listán a legtöbb a fogyasztási cikk gyártó, szám szerint 24. A második helyen a pénzügyi szektor áll 21 vállalattal, és 19 vállalattal csak a harmadik helyen áll az információtechnológia. A klasszikus ipar csak nyolc vállalattal szerepel.

A száz legnagyobb vállalat összesített piaci tőkeértéke egy év alatt 26 százalékkal, 20,2 ezer milliárd dollárra emelkedett, amiből 12,2 ezer milliárd dollár amerikai cégekre jut.

Forrás: MTI/dpa

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »