Trump Twitter-megosztása kiborította a briteket

Csütörtökön is folytatódott London és Washington indulatos szóváltása, amelynek előzményeként Donald Trump amerikai elnök a Twitter üzenőportálon egy radikális brit szervezet muszlimellenes videóit osztotta meg.

Trump Twitter-oldalán a Britain First nevű radikálisan EU-ellenes, bevándorlás-ellenes és muszlimellenes brit csoport három videója jelent meg szerdán. Az egyik felvételen a csatolt leírás szerint az látszik, amint egy muszlim egy mankóval közlekedő holland fiatalra támad. Egy másik videón egy férfi – a cím szerint szintén muszlim – egy Mária-szobrot tör össze, a harmadik videó pedig a hozzá fűzött leírás szerint azt ábrázolja, hogy egy „muszlim csőcselékből” álló csoport egy tizenéves fiút taszít a mélybe egy háztetőről, utána agyonveri.

A videókat eredetileg a 2011-ben alakult Britain First helyettes vezetője, a szélsőséges gyűlöletkeltő kijelentései miatt büntetőeljárás alatt álló Jayda Fransen töltötte fel a Twitterre, és innen került az amerikai elnök Twitter-oldalára, amelynek több mint 43 millió követője van.

Theresa May brit miniszterelnök szóvivője már szerdán rosszallását fejezte ki a videók újraközlése miatt. A Downing Street szóvivőjének első nyilatkozata szerint a Britain First a nagy-britanniai közösségek megosztására törekszik gyűlöletteljes, hazugságokat terjesztő és feszültséget szító szóhasználatával, és ezért „helytelen, amit az (amerikai) elnök tett”.

Trump azonban a Downing Street e reagálására csütörtökön támadó hangvételű Twitter-üzenettel válaszolt, amelyben felszólította személyesen Theresa Mayt, hogy ne rá összpontosítsa figyelmét, hanem „az Egyesült Királyságban zajló, romboló radikális iszlám terrorizmusra”. „Mi jól vagyunk” – zárult Trump csütörtöki Twitter-üzenete.

Forrás: Twitter

Forrás: Twitter

Az amerikai elnök üzenetére adott csütörtöki válaszában a brit kormányfő szóvivője közölte: Theresa May teljes mértékben a szélsőségesség elleni fellépésre összpontosítja figyelmét. Hozzátette ugyanakkor, hogy London továbbra is különleges viszonyrendszert ápol az Egyesült Államokkal, és folytatódik a két ország nagyon fontos kérdések hatalmas skálájára kiterjedő együttműködése.

Amber Rudd brit belügyminiszter a londoni alsóházban csütörtökön felszólalva megismételte a Downing Street előző napi állásfoglalását arról, hogy „helytelen volt” Trump részéről a radikális muszlimellenes brit szervezet videóinak újraközlése. Rudd hozzátette: reméli, hogy a brit miniszterelnöki hivatal nyilatkozata gyakorol majd valamelyes hatást az amerikai elnökre. A belügyminiszter szerint a brit kormány nem tűr meg egyetlen olyan csoportosulást sem, amely más vallásúak, más etnikumokhoz tartozók ellen terjeszt gyűlöletet.

Sadiq Khan, London polgármestere csütörtökön felszólította a brit kormányt, hogy vonja vissza az amerikai elnök nagy-britanniai állami látogatásra szóló meghívást. Khan szerint hihetetlen, hogy Trump nem veszi észre, hogy „e szélsőséges csoport (a Britain First) támogatásával aktívan gyengíti a tolerancia és a sokszínűség értékrendszerét, amely Nagy-Britanniát oly naggyá tette”. A londoni polgármester szerint e legutóbbi incidens után egyre világosabb, hogy nem kívánatos Trump bármilyen hivatalos nagy-britanniai látogatása.

Theresa May januárban, alig hét nappal Trump beiktatása adott át állami látogatásra szóló meghívást az amerikai elnöknek. A nagy-britanniai állami látogatásra meghívott külföldi államfők hivatalosan II. Erzsébet királynő vendégei, és az uralkodó valamelyik rezidenciáján, a londoni Buckingham-palotában vagy a windsori kastélyban szállásolják el őket.

Forrás: MTI

Friss hírek