Izrael és Szaúd-Arábia támogatja a libanoni miniszterelnök lemondását

Libanon túl gyenge ahhoz, hogy elviselje Szaad Haríri lemondását, és nem engedheti meg magának, hogy szembeszálljon Iránnal – jelentette ki szombaton a libanoni kormányfő lemondása után Valid Dzsumblatt korábbi libanoni drúz vezető. Irán szerint a lemondás ürügyén Washington és Rijád feszültséget akar szítani a térségben, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök pedig Irán ambícióira figyelmeztető vészjelzésként értelmezte Haríri lemondását.

A tisztségéből távozott libanoni miniszterelnökhöz közeli, névtelenséget kérő forrás a dpa német hírügynökségnek elmondta, hogy Haríri biztonsági megfontolásokból egyelőre távol marad Libanontól. Anélkül, hogy további részletekbe bocsátkozott volna, az illetékes hozzátette: Haríri több arab országot érintő körútra indul, hogy a hazájában kialakult helyzetről tárgyaljon.

Szaúd-Arábia támogatásáról biztosította a libanoni miniszterelnök lemondását. Haríri – Szaúd-Arábia szövetségese – arra hivatkozva jelentette be szombaton a lemondását, hogy az életére törnek. Az al-Arabíja és al-Musztakbal arab tévécsatornákon közvetített beszédében Haríri kikelt Irán és libanoni szövetségese, a síita Hezbollah szervezet ellen. Lemondása révén ismét előtérbe került a síita Irán és a szunnita Szaúd-Arábia térségbeli rivalizálása – jegyezte meg a Reuters brit hírügynökség.

„Aggódom a gazdaság és természetesen a politika miatt. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy Libanonból harcoljunk az irániak ellen” – mondta a brit hírügynökségnek a veterán libanoni politikus, aki a Hezbollahhal való kompromisszum híve, amíg létre nem jönnek a regionális szaúdi-iráni párbeszéd térségbeli feltételei.

„Libanonnak van elég problémája. Túl gyenge egy ilyen lemondáshoz, mert annak nagyon negatív hatása lesz” – mondta a gyakran „királycsinálóként” fellépő, legbefolyásosabb libanoni politikus, aki „érthetetlennek” nevezte Haríri döntését. Ali Haszan Halíl libanoni pénzügyminiszter viszont úgy vélte, hogy a libanoni gazdaságot és a fontot nem veszélyezteti Haríri lemondása.

Michel Aun libanoni államfő közölte, várja Haríri visszatérését az országba, hogy személyesen tájékoztassa őt lemondásának okairól. Haríri telefonon hívta fel Rijádból Aunt, hogy közölje vele a döntését, miután pénteken váratlanul a szaúdi fővárosba utazott – közölte az elnöki hivatal sajtóosztálya.

Szelím Dzsríszáti igazságügy-miniszter, a Hezbollah szövetségese kijelentette, hogy Haríri lemondását illetően „gyanús az időzítés és a média, amelyet a beszédéhez felhasznált”. Az al-Dzsadíd bejrúti televízió úgy tudja: Haríri szombati televíziós beszédét Rijádban vették fel, és onnan is sugározták.

A lemondásra külföldről elsőként Irán reagált, amely szerint a lépés célja a libanoni és közel-keleti helyzet kiélezése. A teheráni külügyminiszter tanácsadója, Hoszein Sejholiszlam szerint a libanoni miniszterelnök Donald Trump amerikai elnök kormányzatának és Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökösnek a nyomására hozta meg döntését – jelentette a MEHR iráni hírügynökség. Sejholiszlam szerint a libanoni kormányfő lemondása Washington és Rijád válasza az Iszlám Állam terroristáinak szíriai vereségére.

Bahram Kászimi, az iráni külügyminisztérium szóvivője a tárca honlapján kiadott közleményben leszögezte: „Az, hogy a libanoni kormányfő megismételte a cionisták, a szaúdiak és az amerikaiak Irán elleni valószínűtlen és alaptalan vádjait, arra utal, hogy lemondása újabb forgatókönyv arra, hogy feszültséget szítsanak Libanonban és a térségben”.

Haríri lemondása és nyilatkozatai „a nemzetközi közösséghez intézett figyelmeztetés, hogy lépjen fel az iráni agresszió ellen” – hangsúlyozta Benjámin Netanjahu a hivatala által kiadott közlemény szerint. „Ez az agresszió nemcsak Izraelt, hanem az egész Közel-Keletet veszélyezteti” – jelentette ki az izraeli kormányfő. Avigdor Liberman izraeli védelmi miniszter szerint Haríri csak megerősítette, amit Izrael hosszú ideje hangoztat.

A szaúdi királyság „támogatja Szaad Haríri azon döntését, hogy távozik tisztségéből” – mondta az al-Arabíja televíziónak szombaton Tamer asz-Szabah, a Perzsa(Arab)-öböl ügyeiért felelős szaúdi államminiszter. A miniszter elutasította azt az iráni kijelentést, amely szerint Rijád bírta volna rá Harírit a távozásra.

Tamer asz-Szabah október 30-án azt követelte a libanoni kormánytól, hogy szabaduljon meg a Hezbollah színeiben politizáló két miniszterétől, amely szervezet szerepel a terrorszervezetek listáján. Szombaton megismételte ezt a követelést, arra hivatkozva, hogy „a terrorizmushoz való ragaszkodása miatt a Hezbollah nem lehet a libanoni kormány része”.

Az al-Arabíja televízió szombaton meg nem nevezett forrásra hivatkozva azt jelentette, hogy több nappal korábban merényletet terveztek Haríri ellen. A forrás szerint az összeesküvők Bejrútban hatástalanították a megfigyelő tornyok kameráit, ahol a miniszterelnök konvoja elhaladt.

Forrás: MTI/Reuters/TASZSZ/EFE/ANSA/AP/AFP/dpa

Friss hírek

Lemaradt Európa az 5G fejlesztésekben

Az Ericsson Mobility Report 2024 novemberi kiadása szerint az 5G előfizetések száma 160 millióval növekedett 2024 harmadik negyedévében, és globális szinten elérte az 2,1 milliárdot. Indiában és Kínában már 95%-os, Észak-Amerikában 90%-os az 5G lakossági lefedettsége, Európa azonban lemaradt.

Read More »
birdo.hu

Bútorfelújítással rengeteget lehet spórolni (x)

A mai gazdasági helyzetben a legtöbb család kénytelen valahogy faragni a kiadásokon, ezt pedig sokan csak a fogyasztás csökkentésével tudják megvalósítani. Számukra kifejezetten előnyös, ha új termékek, használati cikkek vásárlása helyett a régieknek adnak egy újabb esélyt.

Read More »