Comey meghallgatását óriási figyelem kíséri az USA-ban

James Comey, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) elbocsátott igazgatója szerint Donald Trump amerikai elnök nem rendelte el a Michel Flynn volt nemzetbiztonsági főtanácsadó ellen folyó vizsgálat felfüggesztését.

A volt FBI-igazgató csütörtöki, a szenátus hírszerzési bizottsága előtti meghallgatásán megerősítette a szerdán közzétett nyilatkozatában foglaltakat: Donald Trump elnök ellen az FBI nem folytatott vizsgálatot.

A volt igazgató elmondta: többször találkozott és beszélt telefonon Donald Trumppal, aki ugyan felvetette neki, hogy Michael Flynn, a lemondásra kényszerített volt nemzetbiztonsági főtanácsadó „jó ember”, de nem rendelte el a Flynn ellen folyó vizsgálat felfüggesztését. Ő viszont az elnök Flynnt dicsérő szavait úgy értelmezte. Hozzátette: a Fehér Ház Ovális Irodájában Trump elnökkel folytatott beszélgetésének Flynnre vonatkozó részletei meghökkentették.

Az egyik republikánus szenátor konkrétan fel is tette a kérdést, vajon Trump utasította-e őt a Fynn elleni vizsgálat felfüggesztésére. Comey szerint Trump ezt nem mondta, de – mint hozzátette – „én utasításnak fogtam fel azokat”.

A volt FBI-igazgató fontosnak tartotta leszögezni, hogy a Trumppal való találkozókat, illetve beszélgetéseket nem ő kezdeményezte.

Comey két alkalommal is hazugsággal vádolta meg a Fehér Házat és a kormányzatot. Hangsúlyozta, hogy a kormányzat tisztségviselői többször is megpróbálták lejáratni őt és az FBI-t, azt állítva, hogy zűrzavar uralkodik a szervezetben.

Amikor az egyik szenátor arról kérdezte őt: vajon minek tulajdonítja a május elején történt elbocsátást, Comey azzal válaszolt: valószínűsíti, hogy az Oroszország elleni vizsgálat lefolytatásának módja lehetett az ok.

A meghallgatáson szóba került a sokszor emlegetett „lojalitás” kérdése is, vagyis az, hogy Trump elnök közölte Comeyval: ő lojális hozzá, és ezt várja el az FBI vezetőjétől is. Comey helyett az egyik szenátor szögezte le: az FBI igazgatója mindig politikai kinevezett, de az amerikai alkotmány értelmében független a Fehér Háztól.

Comey szerint egyértelmű az oroszok beavatkozása a amerikai elnökválasztásba

A volt igazgató arról is beszélt, hogy az FBI 2015 nyarától tisztában volt az orosz kibertámadások tényével. A szenátorok kérdéseire válaszolva fejtette ki álláspontját az orosz beavatkozásról, amelyben leszögezte: Donald Trump elnök nem akarta befolyásolni őt az orosz szálak vizsgálatában.

Comey sok tekintetben megerősítette szerdán nyilvánosságra került – a szenátus hírszerzési bizottságának előzetesen megküldött – nyilatkozatát, amelyben már jelezte, hogy Trump elnök nem próbálta meg befolyásolni az FBI Oroszországgal és az úgynevezett „orosz szálakkal” kapcsolatos nyomozásait. A nyilvános meghallgatáson Comey leszögezte: Donald Trump ellen nem folyt vizsgálat az orosz szálak ügyében.

Korábban írtuk: Volt CIA főnök: megalapozott az FBI vizsgálata az orosz szálak ügyében

Comey egy barátja segítségével szivárogtatott a sajtónak

Az FBI elbocsátott igazgatója közölte: egyik ügyvéd barátját kérte meg, hogy szivárogtassa ki a sajtónak a Trump elnökkel folytatott beszélgetéseiről készült feljegyzéseket, elbocsátása után. Személyesen soha nem állt kapcsolatban a sajtó munkatársaival, de egyik barátját kérte fel a Trump elnökkel folytatott megbeszélései tartalmának kiszivárogtatására. Comey később hozzátette: úgy gondolta, hogy „magánemberként” megteheti a nem titkosított feljegyzések tartalmának „megosztását”. A volt FBI-igazgató elmondta: ha Donald Trump rögzítette a beszélgetéseiket, örömmel venné, ha nyilvánosságra hozná őket.

A meghallgatást óriási figyelem kíséri az Egyesült Államokban. Valamennyi nagy amerikai televíziós csatorna élőben közvetíti a meghallgatást. Sajtóhírek szerint Donald Trump elnök szintén figyeli a meghallgatást.

Trump is reagált az éppen zajló meghallgatásra

Az amerikai elnök azt üzente a támogatóinak csütörtökön, hogy velük együtt „jobbak és erősebbek” lesznek James Comey elbocsátott FBI-igazgató szenátusi meghallgatása után.

Donald Trump egy washingtoni rendezvényen kijelentette: „ostrom alatt állunk, de úgy jövünk ki belőle, hogy nagyobbak, jobbak és erősebbek leszünk, mint bármikor”. „Megmerevedett washingtoni érdekek vannak ellenünk, de „nem fogunk lemondani arról, hogy azt tegyük, ami helyes (…) tudjuk, hogyan kell harcolni, és soha nem adjuk fel” – mondta a Hit és Szabadság Szövetsége éves konferenciáján, miközben a szenátusi bizottságban tartott Comey-t meghallgatása.

A Fehér Ház szóvivője bejelentette, hogy Trump még a nap folyamán, az ügyvédjén keresztül választ ad Comey kijelentéseire. Sarah Huckabee Sanders azt nem mondta meg, hogy Marc Kasowitz mikor nyilatkozik az elnök nevében.

A szóvivő a sajtótájékoztatón annyiban mégis reagált, hogy kijelentette: „az elnök nem hazudozó”, és sértőnek minősítette a feltevést.

Kapcsolódó cikkünk: Vállalati csalásokkal foglalkozó szakértőt jelöl Trump az FBI élére

A Kremlt nem foglalkoztatja különösebben James Comey volt FBI-igazgató szenátusi meghallgatása, sokkal érdekesebb számára a Sanghaji Együttműködési Szervezet csúcstalálkozója – jelentette ki csütörtökön Asztanában Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

A szervezetnek a kazah fővárosban csütörtökön megkezdett kétnapos csúcsán Kazahsztán, Oroszország, Kína, Kirgizisztán, Tádzsikisztán és Üzbegisztán mellett teljes jogú tagja lesz India és Pakisztán is. A Sanghaji Együttműködési Szervezet tevékenységének politikai, gazdasági és katonai aspektusai is vannak. A csúcs témái közé tartozik egyebek között a terrorelhárítás, a közel-kelet és az afganisztáni helyzet.

Peszkov sajtótájékoztatóján hangoztatta, hogy mindennaposak az Oroszország, és egyre gyakoribbak az orosz elnöki weboldal ellen az Egyesült Államok területéről indított hackertámadások. A kérdésre, hogy vajon ezek mögött az amerikai titkosszolgálatok állnak-e a szóvivő így felelt: „Én az Egyesült Államok területéről beszélek. Nem akarnám azzal a kijelentéssel megnevettetni a publikumot, hogy e mögött a hivatalos Washington áll. Mert az, hogy ha egy ország területéről hackertámadást hajtanak vége, nem jelentheti a hivatalos kormány abban való részességét” – mondta Peszkov.

A 2016-os amerikai elnökválasztási folyamat során a Demokrata Párt ellen elkövetett kibertámadások ügyében Vlagyimir Putyin elnök a múlt héten hasonló szóhasználattal igyekezett elterelni a Moszkvára és az orosz titkosszolgálatokra vetülő gyanút. Putyin kijelentette, hogy az orosz állam sohasem volt részese hackertámadásoknak, és arra utalt, hogy egyes „hazafias” hackerek egyénileg hajthattak végre ilyen támadásokat.

Forrás: MTI/Reuters/AP

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »