Teljesen visszafoglalta Aleppót a szíriai hadsereg

Teljes egészében visszafoglalta a szíriai hadsereg az északi Aleppót – jelentette be a hadsereg csütörtökön közleményben. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) megerősítette, hogy az utolsó felkelőket és polgári személyeket szállító konvoj is elhagyta a korábban a lázadók ellenőrzése alatt tartott területet. Ez volt a kormányerők legjelentősebb győzelme a felkelőkkel szemben a polgárháború 2011. évi kezdete óta.

„Ez a győzelem stratégiai fordulatot jelent a terrorizmus elleni harcban. Kiemeli, hogy a szíriai hadsereg és szövetségesei képesek megnyerni a csatát a terrorcsoportok ellen, és új szakaszt nyit a terrorizmusnak a Szíriai Arab Köztársaság egész területéről történő kiűzésében” – áll a közleményben. A szír hadsereg parancsnoksága aláhúzta: eltökélt, hogy folytatja a kiszabott feladatot mindaddig, „amíg helyre nem állítja a stabilitást a haza minden csücskében”. A hadsereg felszólított mindenkit, hogy „vonja le a tanulságot és tegye le a fegyvert”.

Megfigyelők szerint a szíriai hadsereg és szövetségesei Aleppó visszafoglalása után a nagy részt felkelőszervezetek uralta szomszédos Idlíb tartományba veszik az irányt.

Az aleppói lázadócsoportok egyik legbefolyásosabbja, a Núreddín az-Zinki nevű fegyveres szervezet vezetője is megerősítette, hogy Aleppó a kormányerők ellenőrzése alá került. Jasszer al-Juszuf, a szervezet politikai bizottságának egy tisztségviselője közölte: ez „politikailag és területileg is hatalmas veszteség”. A forradalom szempontjából fordulópontot, a visszavonulás időszakát jelenti – tette hozzá.

A felkelő tisztviselő hangsúlyozta Iránnak és Oroszországnak a kormányerők sikerében játszott szerepét, utalva arra, hogy – szerinte – a Damaszkuszt támogató két ország segítsége nélkül a kormányerőknek nem sikerült volna bevenni Aleppó lázadó területeit. Al-Juszuf Aleppó elvesztését az arabok és muzulmánok nemzetközi porondon tanúsított hallgatásának is tulajdonította.

A befolyásos Ahrar as-Sám fegyveres csoport Aleppó kormányerők általi visszafoglalására egyszerűen úgy reagált, hogy „Aleppó Oroszország és Irán megszállása alá került”.

Befejeződött az evakuáció

A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) is megerősítette, hogy befejeződött Kelet-Aleppó egyhetes evakuációja. Krista Armstrong szóvivő tudatta: a fegyvereseket, a sebesülteket, valamint azokat a civileket is elszállították, akik el akarták hagyni a várost.

Az ICRC hozzátette, hogy az Idlíb tartománybeli, szunnita lázadó szervezetek ostromolta al-Fúa és Kefraja síita településeken is végbement az evakuálás. Kelet-Aleppó evakuálását Damaszkusz és szövetségese, a síita Irán ahhoz kötötte, hogy az aleppói felkelő területek kiürítésével párhuzamosan az említett két településről is el lehessen szállítani a civileket és a sebesülteket.

Helyszíni beszámolók szerint eközben a korábban is kormánykézen lévő Nyugat-Aleppóban fegyverropogás hangja hallatszott. Ezúttal azonban nem harcok miatt, hanem a város visszafoglalását ünneplő rendezvények részeként tüzeltek a levegőbe. Az utcákat ellepték győzelmi mámorban úszó emberek tömegei, akik énekkel, tánccal, tűzijátékkal, valamint az elnököt és a hadsereget dicsőítő szlogenek kántálásával ünnepelték a város visszafoglalását.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »