Voksolnak az elektorok, Trump kétségkívül megszerzi a többségi szavazatot

Hely idő szerint hétfőn adja le szavazatát az elektori kollégium 538 tagja az új elnökre az Egyesült Államokban.

Az amerikai választási törvény értelmében az elektori kollégium tagjai a december második szerdáját követő első hétfőn – vagyis nagyjából hat héttel az elnökválasztás után – adják le hivatalosan szavazatukat az Egyesült Államok új elnökére és alelnökére. Az elektori szavazás eredményét január 6-án közlik a kongresszussal, és a végeredményt ezt követően hirdetik ki hivatalosan. Az új elnököt január 20-án iktatják be hivatalába.

Az elektorok voksolása az egyes szövetségi államokban és Washington DC-ben általában formalitás, hiszen az elnökválasztás végeredménye már a november 8-i szavazás után kiderült. A republikánus Donald Trump az elektori szavazatok egyértelmű többségére – 30 szövetségi államban összesen 306 elektori voksra – tett szert az elnökválasztás eredménye alapján. Érdekesség, hogy demokrata párti ellenfele, Hillary Clinton viszont megszerezte a választópolgárok által leadott összes szavazat többségét.

Trump várhatóan el is nyeri majd az elektorok voksának többségét, de az elektori kollégium szavazását idén mégis a szokásosnál nagyobb figyelem övezi, miután több elektort is arra kértek, hogy menjenek szembe az államukban a novemberi elnökválasztáson született eredménnyel, és ne Trumpra szavazzanak. Feszültséget okoztak a médiában megjelent hírek is, amelyek szerint Oroszország – kifejezetten Donald Trump érdekében – hackertámadásokkal próbált beavatkozni az elnökválasztás folyamatába.

  • Kapcsolódó cikkeink:

A novemberi választást követő hetekben az emberek több elektort e-mailekkel és telefonhívásokkal bombáztak, és azt követelték tőlük, hogy ne Trumpra szavazzanak. Csaknem ötmillióan írták alá azt az internetes petíciót, amelynek célja, hogy megakadályozzák Donald Trump hivatalba lépését. „Felszólítjuk a +lelkiismeretes elektorokat+, hogy védjék meg az alkotmányt Donald Trumptól, és támogassák a leadott szavazatok szerinti győztest” – olvasható a petícióban.

Nincs nyoma azonban az amerikai elnökválasztás eredményének megváltoztatásához elegendő erejű lázadásnak. Ha esetleg egy-egy elektor enged is a nyomásnak és Clintonra szavaz, Trump kétségkívül úgy is könnyedén megszerzi a többséghez szükséges 270 elektori szavazatot.

Forrás: MTI

Friss hírek

alterezo.hu

Kritika és önmegvalósítás (x)

Valaha érezted úgy, hogy mások túl gyakran szólnak bele az életedbe? Az emberek gyakran szeretnek tanácsot adni másoknak, és sokszor úgy érzik, hogy nálad jobban tudják, mi a helyes. Ilyen helyzetekben fontos megtalálni a saját utadat anélkül, hogy hagynád, hogy mások negatívan befolyásoljanak.

Read More »