Japán miniszterelnök: A TPP-nek semmi értelme az USA nélkül

A Csendes-óceáni szabadkereskedelmi egyezmény (TPP) értelmét veszíti az Egyesült Államok részvétele nélkül – mondta Abe Sinzó japán miniszterelnök, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök bejelentette szándékát, miszerint kivonja országát a készülő megállapodásból.

Abe, aki részt vett a TPP-vezetők szombati összejövetelén Limában, azt mondta, a bennmaradó országoknak nincs is terve arra, hogyan ellensúlyozzák az USA elvesztését. „A TPP értelmetlen lenne az Egyesült Államok nélkül, eltűnik az egyensúly, elvesznek az előnyök” – mondta a japán miniszterelnök.

Trump videoüzenetben tette közzé, hogy első hivatali napján milyen fontos döntéseket hoz majd. A helyi idő szerint hétfő este közzétett tájékoztatás szerint az Egyesült Államok kivonul a nagy szabadkereskedelmi megállapodásokból és elindíttatja a munkavállalási vízumok programjának felülvizsgálatát az esetleges visszaélések kiszűrésére.

Szándékában áll az Egyesült Államokat kivonni a készülő ázsiai-csendes-óceáni szabadkereskedelmi egyezményből, amit kétoldalú, „korrekt” kereskedelmi egyezményekkel helyettesít majd, amelyekkel „visszahozza a munkahelyeket és az ipart” Amerikába. Trump a TPP-t az Egyesült Államok „potenciális katasztrófájának” minősítette.

A teljes videoüzenet itt lehet megnézni:

  • Kapcsolódó cikkünk:

Forrás: Reuters / MTI

Friss hírek

Nagy Márton szerint nem lesz új bankadó

A bankszektorban extraprofit képződik, ami miatt indokolható lenne az eddigieknél nagyobb extraprofitadó kivetése, új bankadó bevezetése. Erre a pénzre viszont jelenleg a gazdaságnak nagyobb szüksége van, mint a költségvetésnek, emiatt a kormány azt várja el a bankoktól, hogy nagyobb erőfeszítéseket tegyenek a hitelezés helyreállítása érdekében.

Read More »

Szeptemberben is gyenge a német üzleti környezet

Az ifo konjunktúraindex szeptemberben a várt 85,2 pontnál jobb lett ugyan, 85,7 pont, de így is elmaradt az előző havi 85,8 ponttól. A csökkenés elsősorban az aktuális üzleti környezet romló megítélésének tulajdonítható, miközben a kilátások megítélése kevésbé bizonyult borúlátónak, mint az előző hónapban.

Read More »