- Legalább hetven halálos áldozata és száznál is több sebesültje van a Bagdadban végrehajtott robbantásoknak.
- A merényletek egy részét az Iszlám Állam vállalta magára.
- A múlt héten kezdődő merénylethullám egyelőre nem apad, a polgári elégedetlenség pedig nő.
- Az iraki kormányra egyre nagyobb nyomás nehezedik.
Az al-Jazeera beszámolója alapján a Bagdadban végrehajtott legutóbbi három merényletnek legalább hetven halálos áldozata és több mint száz sebesültje van. Rendőrségi és orvosi források szerint az erőszakhullám egyelőre nem apad.
Kedden Bagdad al-Saab városrészének északi, főként síiták lakta felén, egy piacon hajtottak végre öngyilkos merényletet, amely harmincnyolc emberéletet követelt és további hetven embert megsebesített, míg egy autóba rejtett pokolgép a szomszédos Medína Szadr városrészben tizenkilenc halálos áldozatot szedett, további tizenhetet pedig megsebzett. Egy másik gépjárműbe rejtett bomba, amely Bagdad déli, szunniták és síiták által vegyesen lakott részén, al-Rasídben robbant fel, huszonegy embert sebesített meg és hat ember halálát okozta. Az Independent egy negyedik merényletről is jelentést tett, amelyet egy öngyilkos merénylő a Habibia körzet egy éttermében hajtott végre. A támadásban kilenc ember vesztette életét.
Az al-Saab városrészen végrehajtott támadásokat az Iszlám Állam nevű terrorszervezet vállalta magára, azonban Medína Szadr és al-Rasíd körzetekben végrehajtott támadásokat nem. Az Independent úgy fogalmaz az utóbbi két merénylettel kapcsolatban, hogy bár az Iszlám Állam üdvözölte a „mártíromsági műveleteket”, nem vállalták értük a felelősséget. Ugyanakkor az al-Jazeera értesülései alapján az Iszlám Állam magára vállalt egy sor olyan merényletet, amelyeket Bagdadban és környékén hajtottak végre az elmúlt héten és amelyek száznál is több halálos áldozatot követeltek.
Az elmúlt hetekben feltámadt erőszakhullám felkorbácsolta az indulatokat a kormány ellen, mondván, hogy az képtelen fenntartani a rendet és a közbiztonságot. A Reuters jelentése alapján Muktada al-Szadr befolyásos síita imám is felszólalt a merényletek kapcsán és bírálóan nyilatkozott a kormányról. A szűnni nem akaró merénylethullám tehát egyre nagyobb nyomást helyez Haider al-Abádi miniszterelnökre, hiszen ha nem oldja meg a politikai krízist, fennáll az esélye annak, hogy elveszti az irányítást Bagdad egyes részei felett.
Senkó Alexandra