Polgárháború lesz Lengyelországban?

  • Hosszabb távon polgárháborúhoz is vezethet Lengyelországban, ha a Jog és Igazságosság (PiS) párt nem változtat kormányzási stílusán, mondta Lech Walesa korábbi elnök, a rendszerváltás ikonikus alakja.
  • Az 1989-es rendszerváltás után 25 évvel is „van javítanivaló” Lengyelországban, ebben a tekintetben igaza van a jelenleg kormányzóknak.
  • Walesa aggodalmának adott hangot, hogy ha a PiS nem változtat „megfontolatlan” politikáján, akkor Lengyelországban polgárháború törhet ki.

Hosszabb távon polgárháborúhoz is vezethet Lengyelországban, ha a Jog és Igazságosság (PiS) párt nem változtat kormányzási stílusán – figyelmeztetett a Nobel-békedíjas Lech Walesa volt lengyel elnök, aki a lengyel közszolgálati televíziónak csütörtök este adott interjúban a kormányzó pártot, valamint annak jelöltjeként májusban megválasztott Andrzej Duda elnököt is bírálta.

Az 1989-es rendszerváltás után 25 évvel is „van javítanivaló” Lengyelországban, ebben a tekintetben igaza van a jelenleg kormányzóknak – jelentette ki Walesa, aki 1990 és 1995 között volt államfő.

Ezt azonban nem ilyen módon kell tenni, hanem nyíltan és demokratikusan – mondta Walesa. Ezzel vélhetően az utóbbi hetekben zajló heves belpolitikai vitára utalt, amely az alkotmánybíróság összetételének részleges megváltoztatása miatt alakult ki. A vitát ellenzéki és kormánypárti tüntetések is kísérik.

Walesa aggodalmának adott hangot, hogy ha a PiS nem változtat „megfontolatlan” politikáján, akkor Lengyelországban polgárháború törhet ki. Ezt a volt elnök szerint azzal lehetne megelőzni, ha növekvő társadalmi elégedetlenség esetén népszavazást írnának ki a jelenlegi elnök és parlament mandátumának lerövidítéséről. Ezt a véleményt Walesa az előző napokban már megfogalmazta, kommentátorok ugyanakkor arra figyelmeztettek: előre hozott választásról a lengyel alkotmány alapján nem lehet népszavazás útján dönteni.

Lech Walesa emellett „megosztónak” minősítette Andrzej Duda csütörtöki beszédét, amelyben az államfő az 1970-es tengermelléki sortüzek áldozatainak emléke előtt tisztelegve elmondta: szégyenletes, hogy a 45 évvel ezelőtti események áldozatainak, az akkori üldözötteknek és hozzátartozóiknak máig nem szolgáltattak igazságot, még az 1989-es rendszerváltás utáni Lengyelországban sem.

Duda beszédét – amelyben az elnök a történelmi igazságtétel mellett a rendszerváltás előtti Szolidaritás mozgalom hagyományára épülő, a társadalmi párbeszéd jegyében folytatott politikát is szorgalmazott – Lech Walesához hasonlóan több ellenzéki politikus is bírálta.

Walesa – a Szolidaritás egyik alapítója és első elnöke – az interjúban utalt a PiS vezető politikusaival közös ellenzéki múltjára.

„Igyekszem majd ezeket az embereket meggyőzni. Egykori barátaim ők, nem szegülök szembe velük” – mondta, megemlítve Jaroslaw Kaczynskit, a PiS elnökét.

Kaczynski 1990-ben és 1991-ben Walesa államfői hivatalát vezette, ikertestvére, Lech Kaczynski néhai államfő pedig 1991-ben az elnöki hivatal nemzetbiztonsági államtitkára volt. A Gazeta Wyborcza című baloldali liberális napilap akkoriban „tekintélyelvű és antidemokratikus” politika folytatásával vádolta Walesát. Kaczynskiék azután távoztak az államfői hivatalból, hogy a politikai hátterüket adó tömörülés, a Szolidaritás-gyökerű Egyetértés Centrum konfliktusba került Lech Walesa környezetével.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »