Ukrán válság: újabb intézkedéseket fontolgatnak a tűzszünet betartatására

Az orosz és a francia elnök, valamint a német kancellár újabb intézkedéseket fontolgat annak érdekében, hogy a délkelet-ukrajnai konfliktusban egymással szemben álló felek betartsák a tűzszünetet – közölte a Kreml pénteken.

Az orosz államfői hivatal Vlagyimir Putyinnak Francois Hollande francia elnökkel és Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonbeszélgetéséről számolt be.

A közlemény szerint a három állami vezető a délkelet-ukrajnai tűzszünet szigorú betartását és a régióban létező feszültség kiterjedésének megakadályozását szolgáló, az eddigi intézkedéseket kiegészítő lépéseket vitatták meg. 

A politikusok külön figyelmet fordítottak a minszki összekötő csoporton belül létrehozott négy alcsoport működésére, és megegyeztek abban, hogy folytatják a munkát a különböző szinteken.

Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes megerősítette, hogy képviselőjük részt vesz június 10-én Párizsban a „normandiai négyek” külügyi politikai igazgatóinak tanácskozásán.

A francia elnöki hivatal közleménye szerint Francois Hollande elnök és Angela Merkel német kancellár a minszki egyezményben foglaltak gyors végrehajtására kérte Vlagyimir Putyin orosz elnököt a kelet-ukrajnai konfliktus rendezése érdekében.

A két nyugat-európai ország vezetője „a tűzszünet teljes tiszteletben tartásában, a nehézfegyverek használatának beszüntetésében, a foglyok elengedésében és a szakadárok ellenőrzése alatt álló övezet és Ukrajna egyéb területei közötti gazdasági kapcsolatok helyreállításában” vár el előrelépést – közölték Párizsban.

Mindeközben EU-tagországok politikusait szankcionálta Oroszország

Európai uniós tagországok politikusainak tiltotta meg Oroszország, hogy a területére lépjenek, válaszul az ukrajnai politikája miatt Moszkvát sújtó nemzetközi szankciókra – jelentette be pénteken Mark Rutte holland miniszterelnök.

Didier Reynders belga külügyminiszter azt közölte, hogy az uniós országok nagykövetségeihez eljuttatott listán összesen 89 név található. Az orosz fél ugyanakkor – sajtójelentések szerint – azt kérte, hogy a listát ne tegyék közzé.

Vlagyimir Csizov, Oroszországnak az Európai Uniónál akkreditált nagykövete megerősítette a lista létezését, de hozzátette, hogy „nem vezető vagy magas beosztású” személyekről van szó.

Rutte azt mondta, hogy Hollandiából két parlamenti és egy európai parlamenti (EP) képviselőt érint a tilalom. Belga részről Guy Verhofstadt volt kormányfő, az EP liberális frakciójának vezetője biztosan szerepel a listán. Stockholmi közlés szerint Svédországból nyolc közéleti szereplőnek tiltották meg az oroszországi beutazást.

Moszkva ellen tavaly vezettek be nemzetközi szankciókat – köztük beutazási tilalmat is – a Krím elcsatolása miatt. Rutte közlése szerint a mostani orosz intézkedéssel ezekre kívántak válaszolni.

A holland kormányfő elítélte az orosz lépést, és annak azonnali visszavonására szólította fel Moszkvát. Ugyanezt tették a belga kormány képviselői is, míg Németország a lista közzétételére sürgette az orosz hatóságokat.

Az uniós diplomáciai szolgálat egy tagja az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy Oroszország az elmúlt hónapokban több uniós illetékes beutazását megtagadta, ugyanakkor eddig semmilyen feketelista létezésére nem tett utalást.

Kitekintő / MTI

Friss hírek