A NATO szövetséges erőinek európai főparancsnok-helyettese a kelet-ukrajnai konfliktus fényében arra figyelmeztetett, hogy Oroszország a katonai szövetséghez tartozó területeket szerezhet meg, és ezáltal végveszélyt jelenthet.
Adrian Bradshaw az ukrán válsággal kapcsolatban azt mondta, Kelet-Ukrajnában orosz katonák állomásoznak és ez veszélyes helyzetet idézett elő.
„Oroszország azt hiheti, hogy hatalmas hadászati erőit, amelyeket rövid idő alatt mozgósítani tudott, a jövőben is használni tudja, nemcsak a megfélemlítésre és a kényszerítésre, hanem arra is, hogy a NATO-hoz tartozó területeket hódítson meg” – figyelmeztetett a főparancsnok-helyettes a londoni Royal United Services Institute kutatóintézetben mondott beszédében.
Oroszország tagadja, hogy katonákkal segítené a Moszkva-barát kelet-ukrajnai szakadárokat.
Nemrég Anders Fogh Rasmussen, a NATO előző főtitkára a The Daily Telegraph című brit lapnak azt mondta, Oroszország minden további nélkül bemasírozhat a balti államokba, hogy tesztelje a katonai szövetség reagálóképességét.
Michael Fallon brit védelmi miniszter a héten úgy vélekedett, hogy „valós veszély” fenyegeti a NATO három balti tagállamát, Észtországot, Lettországot és Litvániát.
A NATO február elején úgy döntött, erősíti a biztonsági intézkedéseit a keletei határvidékein.
Putyin: Oroszország minden áron folytatja a fegyverkezést
Az orosz elnök kemény hangvételű beszédben szögezte le pénteken, hogy folytatják a fegyveres erők korszerűsítését, és Moszkva soha nem enged semmilyen külső nyomásnak.
„Sikeresen folyik a szárazföldi haderő és a haditengerészet újrafegyverzésének a programja, beleértve a nukleáris erőkét és az űrvédelmi rendszer megerősítését. Ez a globális egyenértékűség biztosítéka” – mondta Vlagyimir Putyin a haza védőinek napja alkalmából egy ünnepségen Moszkvában.
Az elnök kijelentette: „a fegyverkezési terveket minden körülmények között végrehajtják”, és „senkinek sem lehetnek olyan illúziói, hogy el lehet érni a katonai felsőbbrendűséget Oroszországgal szemben, és nyomást lehet gyakorolni rá”. „Mindig lesz megfelelő válaszunk az ilyen kalandokra” – tette hozzá.
Oroszország a nyomott olajár és a nyugati szankciók okozta gazdasági nehézségei ellenére több száz új harci repülőgépet és rakétát tervez hadrendbe állítani. A katonai költségvetés az idén egyharmadával emelkedik.
Kitekintő / MTI