Nyugalomra int a svájci kormány

Január 15-én a Svájci Nemzeti Bank (SNB) azonnali hatállyal eltörtölte a svájci frank euróval szemben fenntartott 1,20-as árfolyamküszöbét. A svájci kormány, vagyis a Bundesrat hivatalos állásfoglalására egy hetet kellett várni. A frank erősödéséhez alkalmazkodó gazdaságpolitikai irányvonalról Johann Schneider-Ammann gazdaságminiszter a davosi Világgazdasági Fórumon (WEF) is beszélt.

Múlt hét szerdán, egy héttel az árfolyamküszöb felemelése után hivatalos sajtótájékoztatót tartott Johann Schneider-Ammann svájci gazdasági miniszter, amelyen a kormány gazdaságpolitikai terveiről beszélt. Fő mondanivalója az volt, hogy a Bundesrat továbbra is támogatja az SNB pénzügypolitikai döntéseit – megerősítve ezzel Thomas Jordant jegybank-elnöki pozíciójában-, és így a kormány fő céljának tekinti, hogy megfelelő, az új körülményekhez alkalmazkodó gazdasági környezetet alakítson ki, adta hírül a Tages Anzeiger

Schneider-Ammann a várható intézkedéseket konkrétan is megnevezte: így az Európai Unióval kötött bilaterális megállapodások megerősítését, a vállalkozásokat terhelő adminisztratív költségek csökkentését és egy adóreformcsomag bevezetését sorolta a legszükségesebb gazdaságpolitikai eszközök közé. A gazdaságminiszter hozzátette, ezek az elképzelések összhangban állnak a vállalkozói igényekkel is. Egy átfogó és közvetlen, a svájci konjunktúra támogatását segítő állami gazdaságpolitikától azonban egyelőre szigorúan elzárkózik a kormány. Ahogy Schneider-Ammann hangsúlyozta, ilyen lépésre csak legvégső esetben kívánnak sort keríteni, akkor ha Svájcot recesszió fenyegeti.

A gazdaságminiszter továbbá elmondta, nem szabad elfelejteni, hogy Svájc gazdasági mutatói különösen kedvezőek, a gazdaság versenyképessége és ellenállóereje is magas szinten áll. Ez elsősorban a rugalmas munkaerőpiaci viszonyoknak és a viszonylag alacsony szintű államadósságnak köszönhető. Legfőbb veszélyforrásként a magánháztartások jelzáloghitelekből kialakuló túlzott eladósodottságát nevezte meg Schneider-Ammann, így a jövőben a gazdaságpolitika feladatai közé tartozik az is, hogy ezen a mutatón akár adójellegű gazdasági ösztönzők segítségével javítsanak, olvasható a Tages Anzeiger egy cikkében

A Neue Zürcher Zeitungnak adott interjújában a gazdaságpolitikus az olyan vádakkal szemben is megvédte a svájci gazdaságot, mint hogy annak szereplői túlzott mértékben támaszkodtak volna az elmúlt időszakban az árfolyamküszöb nyújtotta biztonsági hálóra. Schneider-Ammann ezzel kapcsolatban megemlítette az európai és távol-keleti versenytársak alacsony költségei miatt a svájci vállalatokra nehezedő nyomást. Bizakodását fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy a svájciak képesek lesznek felülemelkedni az ideiglenes nehézségeken, továbbá a termelékenység hatékonyságának növelésével elérhetik a szükséges költségcsökkentéseket – komolyabb munkaerő-leépítések nélkül. Ezáltal a vállalkozók nem csak a további befektetések anyagi hátterét tudnák maguknak biztosítani, hanem a bércsökkentésektől és ennek következtében a vásárlóerő gyengülésétől is megóvhatnák a gazdaságot. 

A szociáldemokraták (SP) ugyanakkor a kormány ilyen jellegű nyilatkozatait úgy értelmezik, hogy a Bundesrat tehetetlen a kialakult helyzet orvoslását tekintve, és elképzelése sincs arról, hogy milyen módon védhetné meg a gazdaságot és a munkavállalókat az SNB döntésének következményeitől. Habár szerintük sem feltétlenül kéne egy konjunktúraprogramot kidolgozni, ellenben az árfolyamküszöb visszaállítása annál sürgetőbb kérdés. Ezt a lehetőséget viszont a kormány egyértelműen visszautasítja. 

A frank elmúlt hetekben kialakult erős árfolyama tehát egyelőre nemcsak Európa más országaiban, hanem Svájcban is komoly fejtörésre készteti a gazdaságpolitikusokat. Schneider-Ammann elismerte, hogy a jelenlegi helyzet rendkívül kényes és nagy nyomás nehezedik a kormányra, hogy sikeres gazdaságpolitikai iránymutatással álljanak elő. A gazdaságminiszter egyelőre nem kíván jóslatokba bocsátkozni azt illetőleg, hogy várhatóan mikor és milyen szinten fog stabilizálódni az euró és a svájci frank árfolyama. Azt azonban több alkalommal is megerősítette, hogy a kormány mindent megtesz a siker érdekében: a szociális partnerekkel, gazdasági és közigazgatási szakemberekkel kerekasztal-tárgyalásokat fognak folytatni, továbbá a Bundesrat gazdasági bizottsága Schneider-Ammann vezetésével fogja megvizsgálni a helyzetet a következő hetekben. Így továbbra is mindent megtesznek annak érdekében, hogy fenntartható legyen a jelenlegi foglalkoztatottsági szint és a gazdaság versenyképessége. Végül a kormányt több oldalról ért kritikákra reagálva még hozzátette: a politikusoknak sem áll hatalmában, hogy varázsütésre minden problémát megoldjanak. 

Küttel Orsolya

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »