Megszűnt Farage euroszkeptikus frakciója az EP-ben

Alig negyed évvel megalakulása után megszűnt az Európai Parlamentben a szélsőségesen EU-ellenes Szabadság és Közvetlen Demokrácia Európája (EFDD) frakció, miután Iveta Grigule lett képviselő kilépett a pártcsoportból, és ezzel a megengedett szint alá, hatra csökkent a frakcióban képviselt tagállamok száma.

A Nigel Farage – a Nagy-Britanniát már régóta az Unióból kivezetni akaró brit függetlenségi párt (UKIP) vezére – nevével fémjelzett EP-formáció sorsa igazából kezdettől fogva kétséges volt. A frakcióalakításhoz szükséges hét tagország úgy jött össze, hogy négyből is csak egy-egy képviselő csatlakozott: a litván Rend és Igazság Pártja, a cseh Szabad Polgárok Pártja, a lettek Farmer Uniója delegált egy-egy főt az EFDD-be, mindezt az utolsó percben a Le Pen-féle Nemzeti Fronttól átcsábított egyik francia honatya egészítette még ki.

Az amúgy 48 fős pártcsoport tagságának zömét igazából csak két párt, a brit UKIP, és az olasz Öt Csillagos mozgalom képviselői alkották.

Az ilyen felállás mindig is nagyon sérülékennyé teszi az adott EP-frakciókat. Az előző parlamenti ciklus elején is nagyon hamar megszűnt egy hasonlóan szélsőséges euroszkeptikus szerveződés egyetlen román képviselő kilépése miatt.

A frakció összeomlása a politikai presztízs-veszteségen túl azért is kellemetlenül érintheti Farage-ékat, mert ennek következtében komoly pénzügyi forrásoktól – egyes számítások szerint mintegy 1 millió fontot kitevő parlamenti támogatástól – esnek el, elvesztik a frakciót megillető megszólalási időt, megszűnik a frakcióknak járó logisztikai támogatás (iroda, stb), le kell mondaniuk esetleges, pártkvóta alapján kapott szakbizottsági posztokról.

Konkrétan, a jövő heti pótmeghallgatáson például – mikor hétfő este 7-től három órán át az új szlovén biztosjelöltet, valamint a közlekedési portfóliótól az energia uniós alelnöki funkcióra étnyergelő szlovák jelöltet vizsgáztatják majd az illetékes szakbizottságok – az EFDD frakcióként már nem szólhat bele a jelöltek elfogadásába. (A meghallgatások után először a frakciók koordinátorai ülnek össze annak egyeztetésére, vajon a szakbizottság előtt megjelent személy megkaphatja-e az egyhangú jóváhagyást.)

Mindez azonban nem szükségszerűen jelenti azt, hogy az EP most már végkép szélsőséges frakció nélkül marad. Emlékezetes, hogy a nem kevésbé élesen EU-ellenes francia Marine Le Pen féle Nemzeti Front vezetésével egy rivális euroszkeptikus pártcsoport is majdnem összejött, de ők már a kezdetekkor fennakadtak azon, hogy csak hat tagállamból sikerült képviselőket toborozniuk, ezért tagjaik jelenleg (52 fő) a függetlenek között ülnek.

Amennyiben Farage-nek rövid időn belül nem sikerül pótolnia a kiesett lett képviselőt valamely más tagországból, és az EFDD újjáélesztésére belátható időn belül nincs esély, akkor megfigyelők szerint a legvalószínűbb az lehet, hogy az eddigi Farage-frakcióból néhányan átpártolnak majd Le Penékhez, lehetővé téve, hogy most ők álljanak elő önálló frakcióval.

Az újabb próbálkozásokban sokak szerint kulcsszerepet játszhat az említett pénzügyi megfontolás. A frakcióalakítás egyik fontos hozadéka az ezzel járó anyagi támogatás, ami minimum annyit lehetővé tehet – kisebb pártok többnyire élnek ezzel -, hogy tagjaik a fizetésük kisebb-nagyobb részét hazautalják az „anyapártnak”, ahol ezt a fajta támogatást aztán jól tudják kamatoztatni a belpolitikai pártcsatározásokban (például a jövő évi brit parlamenti választásra készülve). Megfigyelők mindezek fényében biztosra veszik, hogy Farage is, Le Pen is minden követ meg fog mozgatni annak érdekében, hogy a megbolydult helyzetből újabb formációval álljon elő.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »