Franciaország (is) több tiszteletet kér Európától

Az Eurócsoport elnöke bízik benne, hogy Franciaország „nagyon stabil és egészséges” költségvetési tervet küld szerdán Brüsszelbe. Jeroen Dijsselbloem a jövő heti Eurócsúcson egy olyan növekedési alkura kíván javaslatot tenni, ami egy keretbe foglalja a szerkezeti reformokat, a költségvetési konszolidációt és a beruházásokat.

„Bízom benne, hogy Franciaország nagyon stabil és egészséges költségvetési tervet küld Brüsszelnek október 15-én” – jelentette ki hétfőn az eurózóna pénzügyminisztereinek ülését követően az Eurócsoport elnöke. Jeroen Dijsselbloem, aki az elmúlt napokban nyilatkozatháborúba bonyolódott Párizzsal, elismerte, hogy megjegyzéseivel „kollegiális” nyomást kíván gyakorolni a francia kormányra a stabilitási és növeledési paktummal összhangban álló költségvetési tervek előterjesztése érdekében.

A holland pénzügyminiszter, aki egyúttal az Eurócsoport megválasztott elnöke is egy washingtoni nyilatkozatával vonta magára Párizs neheztelését, amiben azt mondta, hogy a francia kormány legutolsó költségvetési tervei „célt tévesztenek” és Párizsnak az eddigi kettőn felül nem szabadna még egy haladékot adni az államháztartási hiány előírt, 3 százalékos szint alá történő leszorítására.

Dijsselbloem nyilatkozatát nagy felhördülés fogadta Párizsban, ahol Manuel Valls miniszterelnök azzal vágott vissza, hogy a saját büdzséjükről ők döntenek, és több tiszteletet kért Franciaországnak. Michel Sapin pénzügyminiszter pedig közölte, hogy „Dijsselbloem nem képviseli Európát”.

Az Eurócsoport elnöke hétfőn újságírói kérdésre válaszolva korrektnek nevezte, hogy a végén Franciaország fogadja el a büdzsét, de arra is emlékeztetett, hogy „közben európai szinten is megvitatják azt”. Arra is felhívta a figyelmet, hogy ő azokra a számokra reagált, amelyeket Párizs mutatott be. „Ez egy kis nyomásgyakorlás volt (a részemről)” – tette hozzá.

Jeroen Dijsselbloem közel egy éve a BruxInfónak és több más európai lapnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a költségvetési szabályok igazi próbája az lesz, amikor egy nagyobb tagállammal szemben kell érvényesíteni azokat.

Ennek úgy néz ki, hogy elérkezett az ideje, ugyanis a párizsi kormány – amely korábban már kétszer is egy-egy éves haladékot kapott a túlzott mértékű deficit megszüntetésére – olyan költségvetés beterjesztésére készül, amely a legutolsó határidőre, 2015 végéig is 3 százalék fölötti hiányt eredményezne. A francia tervek, ha csak az utolsó pillanatokban nem változtatnak rajtuk lényegében a stabilitási és növekedési paktum rendelkezései ellen hatnak, és felvetik a pénzügyi szankciók alkalmazásának kérdését.

Jyrki Katainen, az EU gazdasági és pénzügyi biztosa hétfőn türelemre intett, hangsúlyozva, hogy az Európai Bizottság csak a francia költségvetési tervek áttekintése után (amire két hét ideje lesz) tud majd álláspontot kialakítani a kérdésben. Azt ígérte, hogy a Bizottság tisztességesen és egyenlően bánik majd minden tagállammal.

Megfigyelők szerint a fő kérdés, hogy Brüsszel talál-e bármilyen enyhítő körülményt is Párizs hiánytúllépésére. A válasz többnyire az, hogy nem, hiszen Franciaországot nem érte váratlan, rajta kívül álló okból gazdasági visszaesés, amit enyhítő körülményként vehetne figyelembe a Bizottság.

Az eurózóna tagállamainak október 15-én kell benyújtaniuk Brüsszelnek jövő évi költségvetési terveiket, amelyek áttanulmányozására két hete van a Bizottságnak, mielőtt véleményt formál. A testület ad absurdum vissza is küldheti a tervezőasztalra a tagállami terveket, ha úgy ítéli meg, hogy nagyon eltérnek a stabilitási és növekedési paktum előírásaitól és azoktól a kötelezettségvállalásoktól, amelyeket maga az illető tagállam tett.

Dijsselbloem hétfői sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az október 24-i Eurócsúcsra egy „ új növeledési alkut” kíván javasolni az eurózóna számára, ami a jelenlegi gazdaságpolitikai prioritások három fő elemét szerves egységbe kapcsolná. Ezek: a szerkezeti reformok, a fiskális konszolidáció folytatása és a növekedést elősegítő beruházások. Az Eurócsoport elnöke szerint világos, hogy a jelenlegi szabályok nem ösztönzik eléggé a tagállamokat a reformokra.

A holland pénzügyminiszter szerint ezért a reformprogramot össze kell kötni a költségvetési konszolidáció ütemével és a támogató beruházásokkal. Kifejtette, hogy ambiciózus strukturális reformok parlamenti elfogadásáért és korai végrehajtásáért cserébe az EU nagyobb rugalmasságot mutathatna a tagállamok középtávú költségvetési céljai teljesítésének a számonkérésében. Vagyis a szerkezeti reformokat figyelembe vennék középtávon a deficit elbírálásánál.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »