Brit bankár magyar szívvel

A Londoni Magyar Kulturális Központ által életre hívott Londoni Szakkollégium programsorozat szerda esti vendégei Szabadhegy Péter, Magyarország londoni nagykövete, valamint Gelsey Vilmos, az UniCredit CAIB Securities elnöki tanácsadója, továbbá a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságának elnöke, a 2005-ben II. János Pál pápa által a Nagy Szent Gergely Rend Parancsnoki Fokozatával kitüntetett magyar származású brit üzletember volt. A gazdasági szférából érkező előadók szeptember 24-i beszélgetésükben körüljárták a sikeres üzleti karrier alapvető pilléreit, úgy mint a tradíció, a tudás, a hit, és a hűség.

Londoni magyarok másképp

A Londoni Magyar Kulturális Központ (HCC) kezdeményezésére, a Külföldi Magyar Diákok Szövetségével (KÜMA), az University College London Magyar Társaságával (UCLU Hungarian Society), a King’s College Hungarian Society-vel, a SOAS Hungarian Society-vel, a London School of Economics (LSE) Hungarian Society-vel, valamint az Imperial College Hungarian Society-vel együttműködve közös programsorozatot indított Londoni Szakkollégium címmel 2014 januárjában.  A Dr. Pászthy Beata igazgató asszony által életre hívott Szakkollégium küldetése olyan neves előadók bemutatása, akiknek sikeres életpályájából inspirációt nyerhet a fiatalabb generáció. Révész Barbara projektmenedzser fiatalos lendülettel irányítja a kezdeményezést és növeli annak népszerűségét.

Az előadások különlegessége abban rejlik, hogy a hallgatók olyan szakembereket ismerhetnek meg, illetve olyan ismereteket sajátíthatnak el, amelyekre a hivatalos egyetemi oktatás keretein belül ritkán adódik lehetőség. A programsorozat számos aktuális és örökérvényű témát jár körbe, többek között azt, hogy mit jelent magyarnak lenni Európában és a világban, hogyan működik a kortárs vállalkozói kultúra, a start up-októl a hagyományos gazdasági vállalatokig, vagy hogy miben áll a magyar tudomány jövője.

A szeptemberi évadnyitó előadáson Gelsey Vilmost, a nemzetközileg elismert üzletembert, az UniCredit CAIB Securities elnöki tanácsadóját, a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságának elnökét köszöntötte a Szakkollégium, beszélgetőpartnere pedig Szabadhegy Péter, Magyarország londoni nagykövete volt, aki maga is sikeres gazdasági karriert tudhat maga mögött. A beszélgetést óriási érdeklődés övezte, a HCC dísztermét teljesen megtöltötte a nagyrészt fiatalokból álló közönség.

Golf, vegyészet és bankszektor

Az este rendkívül jó hangulatban telt, Gelsey Vilmos közvetlen és szórakoztató stílusa az egész közönséget magával ragadta. Elmesélte, hogyan került Angliába 1939-ben, amikor is a határőr kérdésére, hogy miért érkezett az országba azt válaszolta, hogy golfozni akar. Édesapja ugyanis azt tanácsolta neki, hogy bármilyen trükkös kérdésből kivághatja magát, ha a sportról kezd beszélni. Angliában a Cambridge Trinity College hallgatója lett, vegyészmérnöknek készült, habár saját bevallása szerint csak azért, mert az szexin hangzik, ráadásul a felvételi elbeszélgetésen szerint csupán a víz vegyjelét tudta megmondani. Az egyetem elvégzése után az Imperial Chemical Industries (ICI) munkatársa lett, kitartásának és szorgalmának köszönhetően hamar fényes karriert tudhatott magáénak. 30 éves korában egy barátja invitálására a bankszektorban kezdett dolgozni, és habár korábban nem volt tapasztalata, a gyakorlatban mindent elsajátított. Több személyes történetet is megosztott a jelenlévőkkel, elmesélte, hogy még a fiatal királynővel is táncolt egy estélyen, amikor Erzsébet még hercegnő volt.

Kemény munka és jó tanácsok

A 93 éves üzletember nem csak rendkívüli életútjával szórakoztatta a közönséget, hanem a hallgatóság soraiban ülő fiataloknak is követendő példát mutatott. Mai napig hajnali négykor kel fel és kezd dolgozni, úgy gondolja, hogy a lehetőségek akkor jönnek el az ember életében, ha nagyon keményen dolgozunk és végtelenül elkötelezettek vagyunk. Energiáját és frissességét elmondása szerint a Jóistennek köszönheti, az este végén pedig három jó tanácsot osztott meg a vendégekkel: Apja intését továbbra is érvényesnek tartja, azaz nehéz helyzetben a sportról kell beszélni, javasolta, hogy félévente fogorvoshoz menjünk és óva intett mindenkit, hogy egy angol lánynak házasságot ígérjen, ha azt nem gondolja komolyan. Az este maradéktalan sikert aratott, a Szakkollégium programsorozata a jövő évben folytatódik.

Gelsey Vilmos (nemzetközileg ismert nevén William de Gelsey), az UniCredit CAIB Securities elnöki tanácsadója, továbbá a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságának elnöke. William de Gelsey 1921-ben született magyar-brit közgazdász, Henry de Gelsey báró és Marguerite de Gelsey báróné gyermeke. A budapesti Királyi Egyetemi Katolikus Gimnáziumban tanult, majd apja nyomdokain haladva a cambridge-i Trinity College-ban szerzett természettudományi mesterfokozatot, majd az Imperial Chemical Industries cégnél szerzett szakmai gyakorlatot. William de Gelsey 1960-ban fordult a befektetési banki tevékenység felé. Előbb a Hill Samuel & Co ügyvezető igazgatója lett, később az Orion Royal Bank nevű jelentős nemzetközi konzorciális (NatWest/Chase/WestLB/Royal Bank of Canada/Credito Italiano/Mitsubishi Tr) befektetési bank ügyvezető igazgatója, majd elnökhelyettese. 1988-ban költözött Bécsbe, ahol a mai UniCredit Bank (korábbi Creditanstalt) tanácsadója lett.

Szabadhegy Péter Magyarország londoni nagykövetének felmenői között számos előd szolgálta az országot. Családja nemesi címét 1686-ban Szabadhegy János érdemelte ki a törökök ellen vívott hősi küzdelmeinek jutalmául. Szabadhegy Péter szülei 1956-ban emigráltak az Egyesült Államokba, New Yorkban találkoztak és kötöttek házasságot. Szabadhegy Péter summa cum laude végezte tanulmányait a New York-i Állami Egyetemen, mesterképzést a Londoni Gazdasági Egyetemen (LSE) végezte, majd három évig tanult a Chichago-i Egyetemen. Több szervezetnek is tagja volt az elmúlt évtizedben, ilyen például a Helikon könyvkiadó, a Heti Válasz magazin, a Borbarát magazin, a vendegvaro.hu turizmus-portál vagy a Move & Walk szervezet, ami konduktív oktató programot kínál fogyatékkal élő személyek számára. Szabadhegy Péter öt évet töltött a Chemical Banknál New Yorkban, ahol kockázatelemzőként dolgozott. 1991-ben kezdett el dolgozni a Deloitte & Touch-nál, ahol neki köszönhetően épült fel a magyar bankszektorra fókuszáló tanácsadói részleg. 2012-ben kezdett dolgozni a Budapesti Városüzemeltetési Központnál. A Máltai Szeretetszolgálatnak jelenleg is az egyik kommunikációs vezetője Magyarországon. Elnökségi tag a Fulbright Bizottságnál, tagja a Rotary International-nek, melynek 2007-2008-ban elnöke volt, és alapító tagja a Family Business Network-Hungary-nek. Diplomáciai tapasztalatait a Máltai Lovagrend aktív tagjaként szerezte.

Orbán Dorottya

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »