Irak: nem csökkent a kőolaj-kitermelés a lázadók miatt

Zavartalanul folyik a kőolaj-kitermelés az észak-iraki Kurdisztánban, a munkát egyelőre nem hátráltatja a szunnita lázadók előrenyomulása – közölte az autonóm terület kormánya a hét végén.

Néhány külföldi olajtársaság megkezdte munkatársainak evakuálását, és felfüggesztette a kitermelést néhány mezőn azután, hogy az amerikai haderő légicsapásokat mért a magát Iszlám Államnak nevező szervezet állásaira, hogy megállítsa az iszlamista fegyveresek előrenyomulását a terület székhelye, Erbíl felé.

„Az ellenség nem tudott megtámadni olajipari létesítményeket. A kőolaj-kitermelés továbbra is zavartalan a térségben, és folytatódik a szállítás belföldre és külföldre egyaránt” – közölte a kurdisztáni regionális kormány természeti erőforrásokért felelős minisztériuma.

A biztonsági helyzet sokat romlott Észak-Irak többségében kurdok lakta vidékén azután, hogy az Iszlám Állam fegyveresei betörtek oda. Az amerikai Chevron csütörtökön, a brit-török Genel olajvállalat pénteken közölte, hogy kivonja azokat a munkatársait a térségből, akiknek a jelenlétét átmenetileg nélkülözni tudja. Két kisebb olajtársaság, a londoni központú Afren PLC és a kanadai Oryx Petroleum pénteken bejelentette, felfüggesztik a kitermelés egy részét iraki Kurdisztánban.

A kurd vezetés figyelmeztette a külföldi vállalatokat, hogy csak azután döntsenek bármilyen intézkedésről, hogy egyeztettek a természeti erőforrásokért felelős minisztériummal.

Brit segélyküldemények, a francia külügyminiszter Irakban

Nagy-Britannia megkezdte segélyküldemények ledobását repülőgépekről a dzsihadista Iszlám Állam (IÁ) előretörésétől fenyegetett észak-iraki lakosságnak – közölte egy szóvivő vasárnap a brit nemzetközi fejlesztések minisztériumában. Laurent Fabius francia külügyminiszter közben Bagdadba érkezett.

Az IÁ harcosai a múlt hét végén bevették az addig kurdok ellenőrizte Szindzsár városát, és emiatt mintegy kétszázezren – többségében a türkmén és jazidi kisebbség tagjai – menekültek el a közeli hegyekbe. A víz- és élelemhiány miatt a térségben szorult helyzetbe kerültek az elüldözött kisebbségi közösségek, humanitárius katasztrófa kialakulása fenyegetett.

A brit légierő által szombat este elindított két szállítógép közül az első a Szindzsári-hegységben rekedt jazidiknak dobott le ejtőernyővel élelmet és vizet, a másik gép később érkezik – tette hozzá a szóvivő. A londoni védelmi minisztérium illetékese megerősítette, hogy az ejtőernyős művelet a vasárnapra virradó éjjel megtörtént. A királyi légierő Brizon Norton-i bázisáról induló két Hercules C 130-as fedélzetére élelmen és vízen kívül sátrakat, vízszűrőket és olyan napenergiával működő lámpákat is rakodtak, amelyek mobiltelefonok töltésére is alkalmasak.

„A segélyek ejtőernyős célba juttatásának folytatódására lehet számítani az Egyesült Államokkal és más lehetséges országokkal egyeztetve” – mondta Philipp Hammond brit külügyminiszter szombaton, miután a kormány válságtanácskozásán elnökölt. Hozzátette, hogy más, általánosabb módon is próbálnak segíteni a bajbajutottakon. A két gép küldése egy tízmillió eurós brit segélyterv keretébe illeszkedik.

Az Egyesült Államok vasárnap 52 ezer adag ételnek megfelelő élelmiszer-küldeményt és víztartályokat dobott le a hasonló csütörtöki és pénteki amerikai műveletek után. Franciaország szombat este azt ígérte, hogy „a következő órákban” elindítja az elsősegély-felszereléseket és más elsődleges fontosságú cikkeket az észak-iraki rászorulóknak.

Vasárnap az iraki fővárosba érkezett Laurent Fabius, a francia diplomácia vezetője, hogy a bagdadi vezetőkkel, köztük kollégájával, a kurd Hosjar Zebarival tárgyaljon az ország északi részén kialakult helyzetről, az Iszlám Állam előretörésére adandó válaszlépésekről – jelentette az iraki állami televízió. Kurd tisztségviselők közölték, hogy a francia vendég további tárgyalások céljából ellátogat a kurd tartomány székhelyére, Erbílbe is.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »