EU-külügyminiszterek: érik a szankciók harmadik szakasza

A szankciók második fázisának további bővítésére, és egyúttal a harmadik fázis konkrét előkészítésére adott mandátumot az EU külügyminiszterek keddi ülése a tagállamok nagyköveti tanácsának, amely csütörtökön gyürkőzik majd neki a feladatnak. A harmadik fázisba történő átlépésről egy várhatóan a jövő héten összeülő újabb EU-csúcs dönt majd.

„Dimenziót váltott az ukrán válság a malajziai légitársaság lelövésével” – jellemezte a helyzetet a miniszterek találkozója után Navracsics Tibor. Globális válsággá vált, amelyben a mindaz, ami maláj géppel történt, egyfajta katalizátora lett az európai uniós álláspont markánsabbá válásának – derült ki a magyar külügyminiszter szavaiból. „Hatalmas a közvélemény nyomása a politikai vezetőkön, hogy az EU lépjen túl eddigi tárgyalásos taktikáján” – jegyezte meg ennek kapcsán.

Navracsics ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy bármilyen súlyos a malajziai gép tragédiája, a válság egésze számos további elemet is tartalmaz, és a helyzet pontosan azzal is vált mostanra tarthatatlanná, hogy a mindezekre vonatkozó eddig európai tanácsi elvárások közül lényegében még semmi sem teljesült.

Az EU külügyminiszteri tanács mindezek fényében szorgalmazta közös közleményében, hogy Oroszország vesse latba befolyását a kelet-ukrajnai szakadár csapatoknál és konstruktív módon járuljon hozzá a rendezéshez, szüntesse be a szakadár fegyveresek támogatását, és vonja vissza csapatait az orosz-ukrán határtól. A maláj repülő tragédiája kapcsán az EU állásfoglalás követeli, hogy biztosítsanak teljes körű, korlátozásmentes és biztonságos nemzetközi vizsgálatot az incidens helyszínén, és mindazok, akik közvetve vagy közvetlenül felelősek a történtekért, bíróság előtt feleljenek majd.

Értesülések szerint a keddi miniszteri vitában erősen érezhető volt az ukrán válság további lehetséges következményeitől tartó baltikumi és lengyelországi aggodalom, amelyik – miközben általában is nyugtalan az ukrajnai fejlemények lehetséges alakulásától – attól tart, hogy rövidtávon Moldova lehet az orosz törekvések következő célpontja, távlatilag pedig Lettország is a célkeresztbe kerülhet, tekintettel az ország jelentős számú orosz kisebbségére.

A vitában ennek folytán – nem először – az erőteljes politikai félelmek ütköztek az eszkaláció lehetséges gazdasági következményeitől való aggodalmakkal, ám az új helyzetben a súlypont ezúttal láthatóan inkább az előbbiek oldalára billent. A miniszterek felszólították az Európai Bizottságot, hogy állítsa össze a második szankciós fázis mélyítését jelentő újabb listát „mindazon személyekről és entitásokról”, akik/amelyek felelősséggel viselnek az ukrajnai helyzet destabilizálásában, illetve haszonélvezői annak. A tanácsülés közös közleménye emlékeztet, hogy a július 16-i EU-csúcs döntése értelmében mindez már kiterjed „az orosz döntéshozást” támogatók körére is.

Emellett azonban, a második szakaszon túllépve, a tanácsülés arra is felkérte az Európai Bizottságot és az EU Tanács Európai Külügyi és Biztonságpolitikai Szolgálatát, hogy kezdjék meg az előkészületeket olyan – harmadik szakaszba átvezető – leendő szankciós intézkedésekre, amelyek immár a tőkepiaci résztvevőket, a kettős rendeltetésű védelmi eszközök kereskedelmét, valamint az érzékeny és innovatív technológiák adásvételét érintenék. Az utóbbi közvetlenül érintheti az energiaszektort, midőn olyan eszközök kerülhetnek hatókörébe, amelyek a sarkköri olaj- és gázkutatásokat segíthetnék.

Navracsics Tibor a tervbe vett újabb intézkedés-csomagban egyfajta kiegyensúlyozási törekvést lát a lehetséges szankciós terheken való osztozásban, amennyiben a különböző szektorokat érintő lehetséges tiltások különböző tagországoknak okozhatnak nem csekély veszteségeket. Magyarország ezekben közvetlenül kevésbé érintett – exportot érintő korlátozásokról lehet szó, amelyben csekély a magyar részesedés -, a magyar sérülékenység az esetleges orosz ellenlépésekbe rejlik majd – jegyezte meg a magyar diplomácia vezetője.

Az utóbbi kapcsán a Bruxinfo kérdésére megerősítette, hogy a tagországok közötti szolidaritás kérdése változatlanul napirenden van, de konkrétumokról még nincsen szó, és ennyiből minden tagország a maga eszközeivel igyekszik elébe menni az esetleges negatív fejleményeknek. A keddi ülésen amúgy – érthető okokból – a szolidaritás kapcsán most a maláj gép ügye, és különösen a nagy számú holland áldozat állt az előtérben.

A miniszterek keddi iránymutatásai alapján a tagállamok állandó (Európai Uniós) képviselőinek tanácsa (nagyköveti tanács) csütörtökön kell, hogy megfeleljen a fenti elvárásoknak. Ami pedig a szankciók harmadik szakaszához vezető részeket illeti, a nagykövetek által véglegesülő szövegről az állam- és kormányfők mondhatják ki a végső szót, Navracsics Tibor szerint „valamikor a jövő héten”.

Ez utóbbi lehetséges időpontját egyelőre senki nem tudta még megnevezni: Catherine Ashton, a miniszteri ülésen elnökölő külpolitikai főképviselő úgy fogalmazott sajtóértekezletén, hogy pontosabbat a csütörtöki nagyköveti ülés után tudnak majd mondani. Egyébként is – tette hozzá – csúcs-időpontról már Herman Van Rompuy EiT-elnök hivatott nyilatkozni.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »