Soha nem születtek ilyen kevesen Szerbiában

Még a háborúk idején sem született olyan kevés gyerek Szerbiában, mint tavaly, egy kisebb város lakossága „tűnt el” – jelentette ki Goran Penev demográfiai szakértő a szerbiai közszolgálati televízióban (RTS) csütörtökön.

Penev úgy fogalmazott: a balkáni háborúk, a délszláv háborúk, de még az első és a második világháború idején is magasabb volt a születésszám Szerbia területén, mint 2013-ban.

A köztársasági statisztikai hivatal adatai szerint tavaly mintegy 65 és fél ezer gyerek született a nyugat-balkáni országban, míg több mint 100 ezren haltak meg. Ezt azt jelenti – magyarázta a demográfus -, hogy Szerbia éves népességvesztesége meghaladja a 30 ezret, ami egy kisebb város teljes lakosságával ér fel.

Szerbiában mindössze nyolc városban jegyeztek pozitív természetes szaporulatot, ezzel szemben voltak olyan települések is, ahol tavaly egyáltalán nem született gyerek. A szakember szerint a -4,8 ezrelékes negatív természetes szaporulat tendenciájának megállítása érdekében nem „villámkampányokra”, hanem hosszú távra szóló népesedéspolitikára van szükség.

Szerbiában egyébként a legtöbb gyerek 25-29 éves anyától születik, az anyák átlagéletkora 29,1 év. A statisztikai adatok szerint a szerbiai családokra átlagosan másfél gyerek jut.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

Magasabb adóterhet kap a Mol augusztustól

A törvényjavaslat kiterjeszti a kőolajtermék-előállító különadóját a 2 és 5 amerikai dollár közé eső árkülönbözetre, illetve a 2027. adóévre is. Az intézkedés idén 6,25 milliárd forinttal, jövőre pedig újabb 15 milliárd forinttal javítja a költségvetési egyenleget.

Read More »
sherlockrehab.hu

Tévhitek a gerincsérvről (x)

Számos tévhit kötődik a gerincsérvhez. Sokan azonnal a legrosszabbat feltételezik, holott számos félreértés övezi ezt az állapotot. Részben a média, részben a tévesen értelmezett tanulmányok gerjesztik ezt az aggodalmat.

Read More »