Az Új Flamand Szövetség hiába aratott győzelmet a májusi választások során, a belga koalíciókényszer hatalmas kihívást jelent a pártot irányító Bart De Wever számára. A flamand politikus elmondása szerint már közel áll a kormánykoalíció létrehozásához, ugyanakkor Fülöp király már csak egy hetet hajlandó biztosítani a végrehajtó hatalom megalakításához. Minden jel arra utal, hogy most nem kell 541 napot várni a belga kormány létrejöttére, de szakértői vélemények szerint a június 17-i határidő betartása képtelenség.
Belgiumban május 25-én tartották a „választások választását”, hiszen a 2012-es államreformok következtében az ország lakosai 2014-től kezdve az európai parlamenti választásokkal egyidőben szavaznak a regionális parlamentek és a szövetségi törvényhozás összetételéről. Ahogy arra számítani lehetett, a legnagyobb sikert Bart De Wever és az Új Flamand Szövetség (N-VA) érte el, hiszen a flamand szavazatok 33 százalékával a leginkább támogatott belga pártnak mondható.
De Wever május végén már meg is kezdte a kormányalakítást a Flamand Régióban, Fülöp király pedig hamarosan felkérte a politikust a nemzeti kormány megalakítására. A látszólag logikus lépésnek számtalan hátulütője van, többek szerint a koalíciókényszer De Wever számára csak veszteséges lehet, hiszen a francia ajkú területeken nincs kivel kooperálnia. Ennek ellenére az N-VA vezetője kezdetben rendkívül optimista volt, két héten belülre már koalíciós kormányt ígért.
Időközben eltelt két hét, De Wevernek pedig – nem meglepő módon – több időre lesz szüksége a kormány felállításához. A politikus rendkívüli helyzetben van, hiszen ezúttal nem 500 nap, hanem egy hét áll rendelkezésre a működőképes végrehajtó hatalom bemutatásához, ugyanis Fülöp király június 17-ét tűzte ki végső dátumnak a kormány megalakításához. A cél egyértelműen a 2010-es politikai válsághoz hasonló bakik elkerülése, azonban a szűkös időkeret De Wever ellen dolgozik. Andre Flahaut frankofón szocialista politikus szintén a kormányalakítás kihívásaira hívta fel a figyelmet, véleménye szerint a francia ajkú pártok nem kooperálhatnak De Weverrel, hiszen a vallon többség támogatásának hiányában a politikai befolyásuk teljesen megszűnne.
A szövetségi szinttel ellentétben a régiókban és közösségekben zökkenőmentesen halad a kormányalakítás, a német nyelvterület már május végén megalakította saját végrehajtó hatalmát Oliver Paasch vezetésével. Ami a flamandokat illeti, az Új Flamand Szövetség északon erőpozícióban van, a Kereszténydemokrata és Flamand Párttal szövetkezve itt is biztosnak tűnik a gyorsabb kormányalakítás. A vallonoknál kicsit bonyolultabb a helyzet, hiszen a Humanista Demokratikus Közép párt és a szocialisták (PS) koalíciója további egyeztetést igényel, míg a liberális MR (Mouvement Reformateur) valószínűleg ismét kiszorul a vallon kormányból.
A 2014-es belga választások tehát ismét bizonyították mennyire nehéz az aszimmetrikus föderalizmus kivitelezése a gyakorlatban, hiszen hiába létezik megannyi egyszerűsítő mechanizmus, minden politikai döntés átfogó és időben rendkívül hosszú egyeztetést igényel. A monarchia intézménye bár elméletben segíti a bonyolult politikai rendszer irányítását, a 2010-es kormányválság ezt erőteljesen megkérdőjelezte. A központi végrehajtó hatalom létrehozása akkor 541 napig tartott, s bár a jelenlegi választások után Fülöp király rövid időt hagyott a koalíciókényszer feloldására, egészen kétséges hogy betartható a június 17-i határidő.
Tamara Judi