Aránytalan intézkedésnek nevezte az illetékes uniós biztos pénteken az Európai Unióból származó élősertésekre és sertéshúsra bevezetett orosz behozatali tilalmat. Moszkva a Litvániában felbukkant sertéspestis miatt rendelt el általános importtilalmat.
Néhány nappal az EU-orosz csúcstalálkozót követően újabb kereskedelmi vita vet árnyékot a kétoldalú kapcsolatokra. Az orosz fél a napokban embargóval sújtotta az Oroszországba irányuló uniós élősertés és sertéshús exportot, miután Litvániában sertéspestissel fertőzött vaddisznókat találtak.
A litván hatóságok a WTO-szabályokkal összhangban tájékoztatták az EU-t és az orosz hatóságokat a két esetről, amit egy közelebbről nem megnevezett szomszédos nem uniós tagállamokból hurcolhattak be Vilnius feltételezése szerint.
A fertőzött terület beazonosítását követően a Bizottság azt javasolta az orosz hatóságoknak, hogy a WTO-szabályokkal összhangban az exportengedélyezett listáról ideiglenesen távolítsák el a szóban forgó litván területeket, de az EU más területeiről érkezős sertésexporttal szemben ne hozzanak korlátozó intézkedéseket. A Bizottság tájékoztatása szerint ugyanakkor az oroszok nem fogadták el a javaslatot.
„Hangsúlyozni szeretném, hogy az EU által hozott intézkedések összhangban állnak a nemzetközi normákkal. Újfent felszólítom az orosz hatóságokat arra, hogy vegyék figyelembe a bemutatott összes bizonyítékot, a helyszíni ellenőrzések eredményeivel együtt. Ma újra előterjesztem a regionális záradék alkalmazására vonatkozó javaslatot” – jelentette ki Tonio Borg egészségügyi biztos.
A Bizottság máltai tagja mélységes sajnálatának adott hangot amiatt, hogy az orosz partnerek a sertésexportot olyan EU-tagállamokból is betiltották, amelyeket nyilvánvalóan nem érint a sertéspestis. A Bizottság szerint ezért aránytalannak tekinti az orosz embargót. Borg arra készül, hogy a következő napokban tárgyalásokon találjon megoldást a problémára.
Az uniós élősertés és sertéshús export negyede Oroszországba irányul. Az oroszok által átvett mennyiség éves szinten 700 ezer tonna fölött van és 1,4 milliárd eurós forgalmat jelent az uniós exportőröknek.
Kitekintő / Bruxinfo.eu