Választási megfigyelők jöhetnek Magyarországra

John McCain republikánus arizonai szenátor vezetésével kétpárti, az Egyesült Államok törvényhozásának mindkét házából toborozott kilenctagú delegáció élén járt ma Magyarországon. A politikusok találkoztak Orbán Viktor miniszterelnökkel és ellenzéki vezetőkkel is, tárgyaltak a közelgő választásokról, a Szabadság térre tervezett, sok vitát kiváltó új emlékműről és az ukrán helyzetről is.

McCain elmondta: az Egyesült Államok nagyra értékeli Magyarország szerepvállalását a Balkán és Ukrajna európai integrációjának előmozdításában, a békés Afganisztán megteremtésében, és a NATO keretein belül zajló együttműködésben. A belpolitikai helyzet kapcsán kifejtette: a delegáció tagjai megértik a magyar demokrácia helyzetével kapcsolatos hazai és nemzetközi, néhány esetben igen súlyos aggodalmakat, de ezeket a gondokat a magyaroknak demokratikus úton meg kell oldaniuk. Az ország demokratikus intézményeinek, a fékek és ellensúlyok rendszerének, a jogállamiságnak elég erősnek kell lenniük ahhoz, hogy támaszul szolgálhassanak ebben a folyamatban. A választások kapcsán McCain aláhúzta: azok a magyar demokrácia élénkségét mutatják majd meg, és erről a világ akkor értesülhet a legjobban, ha független és nemzetközi választási megfigyelők is jelen lesznek. Elmondása szerint ezt a felvetését Orbán Viktor is támogatta. Kérdésre válaszolva kifejtette: a magyar kormány tevékenységét eddig is figyelemmel követték, azonban az Orbán-kabinet teljesítményéről a magyar nép hamarosan véleményt alkothat majd az szavazófülkékben.

Az energiabiztonságról szólva McCain – aki hagyományosan az egyik leginkább oroszellenes tagja az amerikai Szenátusnak – kifejtette, hogy figyelemmel kísérik Magyarország tevékenységét ezen a téren, kérdésre válaszolva pedig elmondta: a kormány Oroszországgal a paksi atomerőmű bővítéséről aláírt megállapodását elsősorban nem annak tartalma, hanem a megkötés körülményei és az üzlet átláthatatlansága miatt tartják aggályosnak. Magyarországnak szerinte úgy kell diverzifikálnia energiaforrásait, hogy azzal az EU energiabiztonságát is növeli.

Az Egyesült Államok kinevezés előtt álló budapesti nagykövetéről, Colleen Bradley Bellről feltett kérdés kapcsán Christopher Murphy szenátor, a Szenátus Külügyi Bizottságának európai ügyekért felelős albizottságának vezetője elmondta, a kijelölt nagykövet erős személyiség, személye pedig jót fog tenni a kétoldalú kapcsolatoknak. A lehallgatásokkal kapcsolatos kérdésekre McCain azt válaszolta: az ügy rendkívül kellemetlen az Egyesült Államok kormányának számára, de szerinte a megfigyelés szükséges a terrorcselekmények megelőzéséhez, és ebben a kérdésben a magyar kormányfő is osztja az amerikaiak véleményét.

Az amerikai delegáció elsősorban a most kezdődött müncheni biztonságpolitikai konferencia miatt érkezett Európába, és a sajtótájékoztató után máris visszaindultak Németországba.

Kitekintő

Friss hírek