„Szerbia nem lesz Görögország”

A jövő évi állami költségvetés javaslatának megindoklásakor Ivica Dačić szerb miniszterelnök a köztársasági parlament képviselőihez szólva kifejtette, hogy a kormánynak minden egyes célját sikerült a dokumentumba foglalnia. Első helyen a felelősség áll, jegyezte meg Dačić, mondva, hogy a költségvetés összeállítása csak látszatra egyszerű feladat, és az előző években soha nem sikerült jól elvégezni. Az aktuális összetételű kormány szilárd abbéli szándékában, hogy nem követi el a korábbi években jellemző hibákat, ennek egyik bizonyítéka példának okáért a kormány átalakítása, érvelt Dačić.

Eljött az idő, hogy a hangzatos kijelentések és a nyilvánosságnak megrendezett előadások helyett az életszerű problémák megoldása felé forduljunk – mondta a miniszterelnök.

Mindenkit kérek, hogy támogassa a költségvetést és a valóságot. Eljött az idő, hogy a hangzatos kijelentések és a nyilvánosságnak megrendezett előadások helyett az életszerű problémák megoldása felé forduljunk. A költségvetésben sikerült biztosítani a bérek és a nyugdíjak stabilitását, valamint megteremtettük a külföldi beruházások alapját képező biztosítékokat. Kedvező légkört teremtettünk a külföldi beruházásoknak, és lehetővé tettük, hogy zavartalan legyen az európai integráció folyamata. Az eddigiekhez képest háromszor nagyobb összeget különítettünk el a kultúrára. A kedvezőtlen pénzügyi légkör ellenére is sikerült megállítanunk a szakadék irányába robogó vonatot. Megakadályoztuk, hogy Szerbiában is megtörténjen a görög forgatókönyv. A büdzsé javaslatában előirányzott költségvetési és strukturális intézkedéseknek köszönhetően 2014-ben feltehetőleg egy százalék körül fog alakulni a gazdasági növekedés. A költségvetés javaslata, valamint az azt kísérő törvények jelentik a reformfolyamatok első lépését – foglalta össze Dačić.

Ivica Dačić szerint az a legfontosabb, hogy a megkezdett reformfolyamat több évig tartson, és ne állítsák meg félúton, mint ahogyan azt korábban több alkalommal is megtették. Be kell fejezni a vállalatok átszervezését, de nem úgy, hogy abból a mágnásoknak származzon haszna, értékelte Dačić, kifejtve, hogy a közvállalatok nem kerülhetnek az államnak pénzébe, így őrizve az ingatag szociális békét. Az állami vállalatok nyeresége az állam nyeresége, mutatott rá Dačić.

Ha eredményeket akarunk, akkor nem fecsérelhetjük el erőforrásainkat. Reális-e, hogy a közszférában 740 ezer ember dolgozik? A kormány azt is elhatározta, hogy könyörtelenül leszámol a feketegazdasággal. A szerb gazdaság gépezetét azonnal el kell indítani. A rendszer fontos része a nyugdíjrendszer is, ezért szem előtt tartva a szerzett jogokat, megkezdjük jobbá és fenntarthatóvá tenni ezt a rendszert. Ami Vajdaságot és a helyi önkormányzatokat illeti, finanszírozásukat úgy kell megoldani, hogy tiszteletben tartjuk ezek egyedi jellemzőit, és közben nem veszélyeztetjük Szerbia többi polgárát. A Vajdaság finanszírozásával kapcsolatos problémák nem az aktuális kormány idejében születtek, ezeket már sokkal korábban meg lehetett volna oldani. Fel kell fogni, hogy milyenek a körülmények. Pillanatnyilag nincsen helye a demagógiának és a politikai kompromisszumnak. Szocialistaként én is olyan országra vágyom, amely minden egyes polgáráról képes gondoskodni, amelyben növekednek a nyugdíjak, a munkahelyek pedig biztosak. Az aktuális körülmények ezt sajnos nem teszik lehetővé. A Szerbiában uralkodó állapotok nem csak az aktuális kormány hatáskörébe tartoznak, ez az összes parlamenti párt ügye, hiszen a múlt valamelyik időszakában mindegyik hatalmon volt – fogalmazott Dačić.

A költségvetés javaslatának értelmében a bevételek jövőre 930 milliárd, a kiadások pedig 1113 milliárd dinárt tennének ki. Az államháztartási hiányt 183 milliárd dinárban határozták meg. Összesen 171 módosítási indítványt nyújtottak be, ebből 12-t a kormány fogalmazott meg. Egyik módosítási indítványában a kormány a Srbijagas fizetésképességének megőrzése céljából elkülönített 200 millió eurót 200 millió amerikai dollárra csökkentené, a Szerbiai Villanygazdaság hiteléhez szükséges banki garancia csökkentésének érdekében pedig a 100 millió eurós hitel 107 millió dollárra való csökkentését indítványozta.

Janko Veselinović, a Demokrata Párt képviselője nem hisz a költségvetés javaslatának jótékony hatásában, és kijelentette, hogy az államadósság jövőre legalább hatmilliárd dinárral fog növekedni. Veselinović választ követelt, hogy a következő évben hány alkalmazott fogja elveszíteni munkahelyét, és mi lesz a bérekkel, valamint a nyugdíjakkal, illetve a polgárok vásárlóerejével. Ezután Veselinović hosszabb ideig vitázott Dačićtyal, hogy az utóbbi évtizedek során milyen ütemben növekedett Szerbia államadóssága, és ezért ki a felelős.

Mlađan Dinkić, a Szerbia Egyesült Régióinak frakcióvezetője a mezőgazdaságra és a termelésre elkülönített pénzeket hiányolja a költségvetés javaslatából, valamint felhívta a figyelmet, hogy az ország legköltségesebb hiteleinek a visszafizetését sem tervezték be.

Dinkić azzal sem ért egyet, hogy az átszervezés alatt álló vállalatok számára az ideinél hatszor nagyobb összegben irányoztak elő állami támogatást, tovább mélyítve ezzel Szerbia adósságát. A SZER 30 módosítási indítványt nyújtott be, ha ezeket nem fogadják el a hatalmiak, akkor képviselői nem szavazzák meg a költségvetés javaslatát.

A Szerbiai Demokrata Párt sem tartja támogathatónak a költségvetést, mert – mint azt Nenad Popović kifejtette – a büdzsé mindkét oldala irreális. Az első pótköltségvetést már a következő év első felében a parlament elé kell terjeszteni, véli Popović.

Az Együtt Szerbiáért frakció is a fejlesztési lehetőségeket hiányolja a büdzséből, mivel a költségvetésben nem látni a terveket és a fejlesztést, közölte Dušan Petrović frakcióvezető. Egyedül a takarékossági intézkedéseket lehet dicsérni, tette hozzá Petrović.

Pék Zoltán, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője megismételte a párt korábban kialakított álláspontját, hogy ha a költségvetés Vajdaság vonatkozásában nem tartja tiszteletben az alkotmányt, akkor nem szavazzák meg. A VMSZ frakciója két módosítási indítványt nyújtott be a parlamentnek. Egyikben 150 millió dinár elkülönítését javasolta a Szabadkai Népszínház épületének a felújítására, a másikban pedig a jövőre megtartandó nemzeti tanácsi választások lebonyolításához szükséges pénz elkülönítését indítványozzák, hiszen ezt a kormány elfelejtette megtenni. A VMSZ szerint a választásokra nagyjából 50 millió dinárt kellene betervezni.

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga is csak abban az esetben támogatja a költségvetést, ha abban figyelembe veszik a Vajdaságot érintő alkotmányos garanciákat, közölte Đorđe Stojšić, a frakcióvezető helyettese.

A szintén ellenzéki Szerb Megújhodási Mozgalom viszont támogathatónak tartja a költségvetés javaslatát, tolmácsolta a párt álláspontját Žika Gojković. Véleménye szerint a büdzsé képes lesz megmenteni az országot a csődtől. A költségvetést a realitás kényszerítette ki, és képes lesz megmenteni az országot az összeomlástól, nyomatékosította Gojković, a folytatásban pedig kritikával illette a kormányt, amiért az ideihez képest csökkentette a mezőgazdaságra előirányzott pénzeket.

Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt frakcióvezetője felszólalásában abbéli véleményének adott hangot, hogy a kormány a válság terhét a polgárok vállára teszi át. 

Magyarszo.com

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »