Olaszországban törvényerejű rendeletet fogadtak el, amelynek célja, hogy az államháztartási hiány a GDP 3 százalékára csökkenjen még 2013-ban. A jogszabály megszorításokat ír elő a közigazgatásban, ugyanakkor könnyítéseket is megenged az önkormányzatoknak.
Az olasz képviselőház törvényerejű rendeletet fogadott el az államháztartási egyensúly visszaállításáról. Az olaszok által „rendeletecskének” nevezett jogszabályt a szenátus tárgyalja majd, és az olasz törvények szerint december közepéig kell törvényként elfogadni, különben hatályát veszti.
A jogszabály 1,6 milliárd euróról rendelkezik, és célja, hogy az államháztartási hiány GDP-hez viszonyított arányát 3 százalékra csökkentse 2013-ban. A rendelet megszorításokat ír elő a minisztériumoknak és a helyi önkormányzatoknak, és 2013-ra egy 190 milliós alap létrehozását a Belügyminisztériumon belül, amely a bevándorlási problémákkal küszködő helyi önkormányzatokat segítené.
Az Öt Csillag Mozgalom (Movimento 5 Stelle, M5S) kezdeményezésére a jogszabály lehetővé teszi az állam és az önkormányzatok számára, hogy felmondják az ingatlanokra vonatkozó bérleti szerződéseiket azok lejárta előtt. Riccardo Fraccaro, a párt egyik képviselője szerint ezzel jövőre „körülbelül 94 millió eurót lehet megspórolni, amit az olasz állam máskülönben 2018-ig eltékozolt volna az ingatlanok magas és fenntarthatatlan költségei miatt”.
Ezenkívül a rendelet a deficit csökkentése érdekében azt is megengedi mostantól a régióknak és a településeknek, hogy extra forrásokat fordítsanak az adósságaik csökkentésére. Ez azt jelenti, hogy azok a régiók, amelyek szabályszerűen szüntették meg az egészségügyi deficitet, a pótadókból származó plusz bevételeiket az alapvető közszolgáltatásokra, mint például a helyi közlekedésre, vagy pedig a magáncégekkel szemben fennálló adósságaik rendezésére fordíthatják.
Mit mondanak Lagarde-ék?
Olaszországban az államháztartási hiány GDP-hez viszonyított aránya az IMF becslései szerint jelenleg 3,2 százalékos. Csak 2014-re várható, hogy ez az arány 3 százalék alá csökkenjen, betartva így Brüsszel elvárásait. Az IMF szeptemberi jelentése szerint Olaszországban az államadósság jelenleg a GDP 132,3 százalékát teszi ki, és jövőre tovább növekszik. A Christine Lagarde vezette IMF szerint „Olaszország sebezhetőbb a káros pénzügyi hatásokkal szemben a magas államadósság és a refinanszírozási kötelezettség miatt, amely évi 400 milliárd eurót jelent évente”.
Az EU egyre sötétebben lát
Brüsszel előrejelzései a déli ország gazdaságával kapcsolatban idén egyre pesszimistábbak lettek. Míg májusban 2014-re 2,5 százalékos GDP-arányos deficitet jósoltak, addig novemberben ez az arány már 2,7 százalékra növekedett. Nem hiába, Olaszország ellen sokáig túlzottdeficit-eljárás volt érvényben rossz gazdasági adatai miatt, amely alól csak pár hónappal ezelőtt mentették fel. A helyzet azonban javulóban van: az Európai Bizottság szerint már látni lehet az októberben elfogadott stabilitási törvény és az egyéb intézkedések pozitív eredményeit.
Török Orsolya