Érzékelhetetlen a szlovák gazdasági növekedés

A vártnál nagyobb sebességre kapcsolt Szlovákia gazdasága, ám mindez továbbra sem látszik meg a foglalkoztatottsági adatokon. A Statisztikai Hivatal korábbi hibája miatt pedig a kormány hamarosan beütheti fejét az adósságplafonba.

Egyre nagyobb sebességre kapcsol a szlovák gazdaság. A Statisztikai Hivatal tegnap közzétett gyorsjelentése szerint az idei harmadik negyedévben 0,9 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) a múlt év azonos időszakához képest, szemben az előző negyedévben mért 0,8 százalékkal. Korábban az elemzők mérsékeltebb növekedést vártak.

A jobb GDP-adatokkal viszont idén sem lakunk jól. Elemzők szerint még messze vagyunk attól, hogy mindez a foglalkoztatottsági mutatók esetében is látványos változást hozzon. „A gazdaság növekedési ütemének gyorsulásához valószínűleg ezúttal is kizárólag a külföldi kereslet bővülése járult hozzá, hiszen a hazai fogyasztás még csökkent is” – nyilatkozta Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője. „A gazdasági növekedés nem haladja meg a 3 százalékot, márpedig ebben az esetben továbbra sem számíthatunk a munkanélküliség látványosabb csökkenésére” – mondta Eva Sadovská, a Postabank elemzője, aki szerint a magas munkanélküliség miatt nem várható a hazai kereslet növekedése, az emberek ugyanis továbbra is alaposan meggondolják, mit vásárolnak.

Tegnap kiderült az is, hogy a Statisztikai Hivatal 2011-ben és 2012-ben félremérte a GDP-növekedést – mindkét esetben 0,2 százalékponttal. Emiatt utólag csökkenteni kell a nominális GDP-t, így az ehhez mért államadósság is megugrik – a kormány közelebb került a 60%-os adósságplafonhoz.

Új Szó

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »