Marine Le Pen: a Nemzeti Front nem szélsőjobboldali párt

Marine Le Pen a francia Nemzeti Front elnöke október 3-án kijelentette, hogy bírósági eljárást indít azon médiaszervezetek és újságírók ellen, akik szélsőjobboldalinak nevezik a pártját.

Az elnökasszony múlt héten kifejezte, hogy „sértő és rágalmazó” ilyen névvel illetni a Nemzeti Frontot, továbbá hangsúlyozta, hogy ez a magatartás már „szembemegy az újságírói pártatlanság normájával”.

Le Pen úgy véli, hogy a francia médiumok „egy kosárba teszik a pártot a norvég tömeggyilkos Anders Breivikkel, vagy az Arany Hajnal elnevezésű görög újnáci mozgalommal, hogy bemocskolják azt”.

„A Nemzeti Front se nem jobb-, se nem baloldali beállítottságú, mindössze radikálisan különböző gondolatai vannak, mint a mainstream pártoknak” – fogalmazott a politikusnő. „Annyit kérek csak, hogy a média ne használja ezt a kifejezést oly módon, hogy annak szándékos célja a párt megkárosítása legyen” – közölte Le Pen egy televíziós vitában.

A párt ügyvédje, Wallerand de Saint-Just hozzátette, hogy nem fognak minden egyes újságíró ellen eljárást indítani, aki a szélsőjobb kifejezést használta. „Nem tudjuk ezt megtenni, hiszen ez egy óriási feladat lenne. Abban az esetben fogunk bírósághoz fordulni, ha a kifejezést úgy használták, hogy az a pártot nácizmussal, rasszizmussal, antiszemitizmussal, vagy gyilkossággal azonosítja” – tette hozzá Saint-Just.

A szélsőjobboldali politika francia szakértője, Jean-Yves Camus szerint lehetetlenség előírni, hogy miként lehet meghatározni egy pártot. „Már próbálkoztak ezzel az 1980-as években” – mutatott rá a szakértő, hozzátéve: „akkor a bíróság elutasította, és egyetlen bíró sem volt, aki fontolóra vette volna a kérdést”.

Azzal azonban Camus is egyetértett, hogy a párt tiltakozott azon állításokkal szemben, amelyek azt az 1930-as és 40-es évek fasiszta időszakával kapcsolták össze. „A Nemzeti Front – miközben szélsőjobboldali politikai mozgalom – egy egészen más vadállat” – mondta a France24 hírügynökségnek a szakértő. „A pártot náci vagy fasiszta jelzőkkel illetni nem helyénvaló többé. Az újságírókon a felelősség, hogy ezt felismerve helyesen tudósítsanak.”

Legújabban egy szocialista képviselő a Nemzeti Frontot és Marine Le Pent is szélsőjobboldalinak nevezte egy Twitteren indított kampányban, amelyhez azóta már ezrek csatlakoztak – köztük francia publicisták – azzal a céllal, hogy visszavágjanak az elnökasszonynak.

A Le Monde francia balközép napilap az üggyel kapcsolatban azt írta: „Ismét nyilvánvalóvá kell tegyük mindenki számára, hogy a mai francia politikában eszméi és politikai felfogása alapján a Nemzeti Front még mindig egy szélsőjobboldali mozgalom.”

Mindezek ellenére a párt népszerűsége meredeken emelkedett az elmúlt hónapokban. A Le Figaro jobboldali napilap legutóbbi felmérése szerint a megkérdezettek 33 százaléka Le Pent a következő évek fontos politikai szereplőjeként látja. Ezzel az eredménnyel a pártelnök a harmadik helyet szerezte meg; miközben az első helyre a francia belügyminiszter Manuel Valls, a második helyre pedig a korábbi elnök Nicolas Sarkozy került.

A Nemzeti Frontot Marine édesapja, Jean Marie Le Pen alapította 1972-ben. A párt azóta gyűjtőtáborát jelenti azoknak, akik nosztalgikusan tekintenek a Philipp Petain vezette Vichy-időszakra, és a francia gyarmati uralomra Algériában.

Marine Le Pen 2011-ben vette át a pártelnöki pozíciót apjától. Azóta folyamatosan azon dolgozik, hogy javítsa a Nemzeti Front imázsát, és eltávolítsa pártját a rasszizmustól és az antiszemitizmustól, amivel a múltban azonosították.

Tanay Zsanett

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »