Leállították a büntetőeljárást az előző Fico-kormány emissziós botrányban, azzal, hogy ami történt, az nem bűncselekmény. 2008-ban áron alul értékesített az ország emissziós kvótákat, melyen egy garázscég 50 milliót kaszált.
A Nemzeti Bűnügyi Ügynökség (NKA) döntött úgy, hogy nincs ok az ügy vizsgálatának foytatására. Az NKA-t Fico második kormánya hozta létre, a szervezett bűnözésse foglalkozó osztályok összevonásával.
A Markíza TV hétfő esti beszámolója szerint az ügy „zsákutcába” jutott annak ellenére, hogy amerikai és svájci rendőrök is közreműködtek a nyomozás során. Az NKA indoklása szerint a nyomozás leállításának oka, hogy nem számít bűncselekménynek az, ami történt. A döntés még nem jogerős, modta el Andrea Dobiášová, az országos rendőrfőkapitányság szóvivője a Markízának.
A büntetőeljárás leállítása ellen viszont panasszal élt az ügyben érintett környezetvédelmi minisztérium, a panaszról a Speciális Ügyészség ügyésze dönt.
Az ügy lényege, hogy 2008-ban a Szlovák Nemzeti Párt által irányított környezetvédelmi minisztérium az Interblue nevű garázscégnek értékesített 15 millió tonnányi emissziós kvótát, nagyon alacsony áron. A cég a kvóták továbbértékesítésével mintegy 50 millió eurós nyereséghez jutott. A 15 millió tonnányi széndioxid kibocsátására vonatkozó kontraktust mélyen a piaci ár alatt kötötték meg – míg más államok tonnánként tíz euróra vonatkozó megállapodásokat hoztak össze, Szlovákia mindössze tonnánkénti öt eurót látott viszont a kvótákból. Az Interblue viszont piaci áron értékesítette azokat. A későbbi nyomozás során kiderült, az amerikában bejegyzett cég tulajdonosi szálai Szlovákiába vezettek.
A Markíza szerint amennyiben az ügyész elutasítja a minisztérium panaszát, büntetlenül maradnak az ügy vétkesei.
Kitekintő / Bumm.sk