Megoldódni látszik a múlt hét végén kialakult olasz kormányválság, miután Enrico Letta miniszterelnöknek bizalmat szavazott a szenátus és a képviselőház. Berlusconi számára azonban nem végződött pozitívan ez a hét: a szenátus illetékes bizottsága a politikus mentelmi jogának visszavonását javasolta.
Múlt hétvégén kormányválság alakult ki Olaszországban, miután a nagykoalíción alapuló kormány öt minisztere, akik Silvio Berlusconi Szabadság Népe (Popolo della Libertá) pártjának tagjai, a politikus kezdeményezésére benyújtották lemondásukat. Ezt követően Enrico Letta miniszterelnök kilátásba helyezte, hogy bizalmi szavazást kér kormánya ellen.
Ellentétek a PdL-en belül
Angelino Alfano, a PdL titkára a párt mérsékeltebb szárnyának élére állt, és azt indítványozta, hogy támogassák a jelenlegi kormányt, ugyanis senkinek sem áll érdekében a kormány bukása. Enrico Letta miniszterelnök úgy látta, a PdL mérsékeltebb szárnyának kiszakadása esetén továbbra is fennmaradhat a nagykoalíció, ezúttal már Berlusconi részvétele nélkül. Úgy fogalmazott, a PdL „kínlódásából születhet egy mérsékelt, európai középjobb, amely az egész ország javára válna”. Eközben pedig Alfanót arra figyelmeztette, hogy a „PdL szavazóinak többsége nem támogatná a kormány bukását”.
Berlusconi és csoportjának álláspontja a hét elején az volt, hogy még ha a kormány folytatja is tevékenységét, ez mindössze 2014 elejéig tartana, amíg meg nem hozzák a sürgős intézkedéseket, mint például a stabilitási törvény elfogadása, majd pedig új választásokat írnak ki. Ezt a megoldást Letta azonban nagy valószínűséggel nem fogadta volna el.
Bizalmi szavazás a kormány ellen – hirtelen fordulat
A bizalmi szavazás előtt kedden Letta nem fogadta el az öt PdL-es miniszter lemondását. A kormány jövőjét eldöntő szerdai esemény előestéjén még az a hír járta, hogy Berlusconi nem szavaz bizalmat a kormánynak. Ebben az esetben a PdL valószínűleg kettészakadt volna, ami Letta számára olyan szempontból előnyös lett volna, hogy ez esetben egy Berlusconitól immár független politikai erővel koalícióban folytathatta volna a kormányzást. A többség meglepetésére azonban nem így történt: a szavazás előtt közvetlenül a Lovag meggondolta magát, és a kormány támogatása mellett döntött.
Letta kormánya megkapta volna a bizalmat Berlusconi szavazata nélkül is. A kormányfő a meglepő fordulatot követően hangsúlyozta: „Olaszországnak arra van szüksége, hogy ezentúl ne zsarolják a kormányt olyan kijelentésekkel, hogy «csinálja ezt vagy megbuktatjuk», már csak azért se, mert most bebizonyosodott, hogy a kormányt nem olyan könnyű megbuktatni”.
Döntés: Berlusconi bukik
A bizalmi szavazást követően másik fontos eseményre került sor pénteken: a szenátus választásokkal és mentelmi joggal foglalkozó bizottsága ülést tartott Berlusconi mentelmi jogának ügyében. A bizottság nagy többséggel (15 igen, 8 nem) a Lovag mentelmi jogának felfüggesztése mellett szavazott.
A PdL egységesen elítélte a döntést. Renato Schifani, PdL-es politikus úgy értékelte a szavazást, hogy az „előre megírt forgatókönyv” szerint történt. Berlusconi szerint „ez a méltatlan döntés nem egy törvény helyes alkalmazásának a következménye, hanem annak, hogy egy politikai ellenfelet bírósági úton akartak megsemmisíteni.” A végső döntést a szenátus fogja majd meghozni, várhatóan október közepén. Arról még folynak a viták, hogy nyílt vagy titkos szavazás legyen-e.
Mi lesz a Lovaggal?
Az ítéletet követően október 15-ig lenne lehetősége arra Berlusconinak, hogy kérelmezze büntetésének enyhébb letöltését. A politikus végül védőügyvédjének bejelentése szerint közhasznú munkavégzéssel akarja teljesíteni a nyáron rá kiszabott egy év letöltendő büntetést. A kérelmet ezen a héten fogják benyújtani az illetékes bírósághoz. Olasz sajtóértesülések szerint az adócsalásért elítált exkormányfő a drogfüggőket rehabilitáló római Ceis közösségben végezhetné el a közmunkát.
Török Orsolya