San Joséban, az információs technológia egyik központjában is anyagi gondokkal küszködik a városvezetés. Nyirbálniuk kell azoknak a járulékaiból, akik a várostól kapják a fizetésüket vagy már a nyugdíjukat – írja a New York Times.
San Jose Kalifornia állam harmadik, és az ország tizedik legnagyobb városa, a majd egymilliós lakosságával. A Szilícium-völgy központja, több tízezren dolgoznak a technológiaiparban, és folyamatosan több ezren próbálkoznak azzal, hogy munkát találjanak itt.
A város jelenleg legalább 220 millió dollárt költ az aktív dolgozói, illetve a már nyugdíjasok juttatásaira és egészségügyi ellátására. Az egyre növekvő költségek fedezése miatt, a közszolgáltatások kerültek veszélybe. Könyvtárakat, közösségi házakat zártak be, csökkentették a fizetéseket, sokakat elbocsájtottak. Bár a vezetés még nem tekinti olyan súlyosnak a helyzetet, sokan hasonlítják már Detroit, vagy két másik, csődbe ment kaliforniai város, Stockon és San Bernardino esetéhez.
A polgármester, Chuck Reed tavaly nyújtotta be a kiadások csökkentéséről szóló tervét. A városvezető azon demokraták közé tartozik, akik támogatják a nyugdíjrendszer megváltoztatását a költségvetési problémák fedezésére, szemben a párt vezetőivel, akik nem bolygatnák azt, a munkaerőhöz fűződő, hagyományosan jó kapcsolatuk miatt. Reed javaslata szerint, egy kétszintű nyugdíjrendszert alakítanának ki, amelyben az új alkalmazottak már egy sokkal kevesebb juttatással járó rendszerbe kerülnének, de a jelenlegi alkalmazottakat is választás elé állítaná (vagy átlépnek ők is ebbe az új kategóriába, vagy többet kellene fizetniük).
Tavaly nyáron népszavazásra is bocsájtotta a tervezetet, amelyen a szavazók 70%-a támogatta a javaslatot. Ez főleg annak köszönhető, hogy a lakosok nagy része az iparban dolgozik, ahol rosszabb feltételekkel kapnak juttatásokat. Ráadásul a szolgáltatások romlása kényelmetlenséget és komoly gondokat is okoz. Például a rendőrség, a nem folyamatban lévő bűncselekményekhez csak jelentős késésekkel megy ki, nőtt a betörések és a vandalizmusok száma, amely rontja a közbiztonságot.
Azonban a város által foglalkoztatottak szakszervezetei illegálisnak nevezték a tervet, és megtámadták azt a bíróságon. Azzal érvelnek, hogy a megállapodások szerint, a már dolgozó alkalmazottak nyugdíj-hozzájárulását nem lehet csökkenteni. Főleg a rendőröknél figyelhető meg, hogy a bizonytalanság és az alacsonyabb juttatások miatt, igyekeznek elhagyni körzeteiket. 1999-ben, amikor a technológiaipar virágzását élte, hozták azt a rendelkezést, amely szerint a rendőrök már 50 évesen, fizetésük 90%-ával nyugdíjba mehettek. Ez mára már fenntarthatatlanná vált, ezért kényszerült a város a költségek csorbítására. Az érintett családoknak azonban ez ellehetetlenülést jelenthet, ráadásul Kalifornia államban rendkívül magas ingatlanadót is fizetniük kell, amelynek következtében sokak házaik eladására kényszerülnek.
Más városok is szembesülnek ezzel a problémával; van, ahol az útfelújításra szánt pénzből csoportosítanak át a járulékok kifizetésére. Reed polgármester számít arra, ha sikerül megvédeni azokat a bíróság előtt is, a városi költségvetésre nagy hatással lesznek a meghozott rendelkezések. Ha pedig beválik az új nyugdíjrendszer, más, bajban lévő városok is átvehetik San Jose példáját.
Baranyi Tímea