Protekcionizmusban is erősek a brazilok

Az ígéretek dacára terjedőben van a kereskedelmi protekcionizmus a világon –állapítja meg egy hétfőn közzétett uniós jelentés, amely különösen Brazíliát emeli ki negatív példaként.

A fogadkozások ellenére egyre jobban terjednek a protekcionizmus különböző formái a világkereskedelemben – állítja egy hétfőn napvilágot látott uniós jelentés, amely a piacvédő intézkedések gazdasági kilábalásra gyakorolt negatív hatásaira hívja fel a figyelmet és lépéseket sürget.

Az Európai Bizottság meglátása szerint csak tavaly mintegy 150 új kereskedelemkorlátozó intézkedést vezettek be az EU fő kereskedelmi partnerének számító 31 országban Algériától Vietnamig. Eközben mindössze 18 protekcionista intézkedést töröltek el.

És bár a protekcionista trend valamelyest lelassult 2011-hez és 2012-höz képest, Brüsszel különösen aggasztónak találja a kifejezetten kereskedelemtorzítónak számító módszerek elterjedését, mint amilyen az importvámok ugrásszerű növelése, a hazai gyártású áruk fogyasztásának megkövetelése, vagy a hazai ipar külső versenytől való mesterséges védelme.

„Mindenkinek tartania kell magát ahhoz az ígéretünkhöz, hogy fellépünk a protekcionizmus ellen. Aggasztó látni, hogy milyen sok korlátozó intézkedést fogadnak el és közben lényegében egyet sem szüntetnek meg” – fejtette ki Karel De Gucht, az EU kereskedelmi biztosa, aki emlékeztetett rá, hogy a G20-ak már jó ideje megállapodtak abban, hogy mellőzni fogják a protekcionista tendenciákat, mert azok hosszabb távon ártanak a gazdasági fellendülésnek.

A kereskedelmi korlátozó intézkedésekről a G20-ak eheti csúcstalálkozóján is szó esik majd Szent-Péterváron, a bizottsági jelentés időzítése tehát nem véletlen.

A jelentés Brazíliát emeli ki, mint azt az országot, ahol a legjobban elharapóztak a különböző kereskedelemkorlátozó intézkedések. A következő labdarúgó világbajnokság és olimpia rendezője több szempontból is „bűnösnek találtatott”. Először is Argentína, Oroszország és Ukrajna társaságában a legmeredekebben növelte az importvámokat, gyakran jócskán megsarcolva a határain belépő árukat.

Brüsszel a közbeszerzések piacán is számos problémát lát. Különösen aggasztónak tartja annak a gyakorlatnak a terjedését, hogy országok hazai áruk vásárlására köteleznek, illetve mesterséges eszközökkel ösztönzik áttelepülésre a cégeket. Az ilyen közbeszerzési anomáliák harmadát az EU Brazília számlájára írja, de Argentínát és Indiát is elmarasztalja emiatt.

Brazília és Indonézia védi legjobban hazai iparát a külföldi versennyel szemben a Bizottság szerint a hazai fogyasztók és más iparágak rovására. De, az is aggodalommal tölti el az Uniót, hogy a kereskedelmi partnerek közül sokan alkalmaznak a WTO-szabályokkal ellentétesen exportszubvenciókat.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »