Bahreini síiták tüntetéseket szerveztek a kormány ellen, és egy valódi alkotmányos monarchiát követelnek. Az ország muzulmán lakosságának kétharmada síita, míg az uralkodó család szunnita, ami rengeteg feszültség forrása.
Kormányellenes tüntetések kezdődtek pénteken Bahreinben a síita közösség körében. A demonstrálók az ország zászlaját és foglyok arcképét ábrázoló plakátokat lóbálva vonultak végig a Budaiya autópályán, amely túlnyomórészt síita falvakat köt össze a fővárostól, Manamától nyugatra.
„Hazánk nem maradhat egy olyan kis csoport túsza, akik a hatalmat és a vagyont birtokolják”, állt az ellenzéki tömörülés, az al-Wefaq (teljes nevén al-Wefaq Nemzeti Iszlám Közösség) nyilatkozatában, amelyben azt is kiemelték, hogy a bahreini népnek, így annak minden csoportjának joga van a hatalom békés rotációjára, továbbá követelik egy valódi alkotmányos monarchia felállítását.
A tüntetéseket eredetileg az amerikai követség elé szervezték, azonban a síita falvak körüli szigorú biztonsági intézkedések megakadályozták a tüntetőket abban, hogy elérjék a kijelölt helyszínt.
Bahreinben múlt héten a Tamarood ellenzéki csoport szervezett tüntetést. A csoport a nevét arról az egyiptomi mozgalomról kapta, amely a Mohamed Murszi megbuktatását eredményező tüntetéseket szervezte országszerte.
Bahrein muszlim lakosságának legalább kétharmada síita, míg az uralkodó család szunnita muzulmán, ez pedig folyamatos feszültségforrást jelent az országban.
Lorencsics Emese