Ma hajnalban tette közzé a MOL a 2013 második negyedéves eredményeit. A tisztított számok a felső sorokon megfeleltek a várakozásoknak, ráadásul bizonyos adótételeknek köszönhetően a nettó eredmény is csinosabb lett a becsültnél.
A cég kutatás-termelési és finomítói szegmense a várakozásoknak megfelelően gyenge teljesítményt nyújtott. A kutatás-termelés számaira negatívan hatott a szír termelés kiesése, az adriai kitermelés alacsonyabb volta, miközben Magyarország is gyengítette a számokat. A csoport átlagos napi szénhidrogén kitermelése 107 ezer hordó volt, ami jelentős visszaesés éves bázison és a várakozásoktól is elmarad. Ráadásul ezen tovább ront a ZMB mező Surgut-7 blokk eladása.
A finomítói eredményt negatívan befolyásolta a készletátértékelés, de a működési környezet sem volt kedvező. Az alacsonyabb dízel- és benzinárrés, az erős HUF, valamint a szűkebb Brent-Urál különbözet mind kedvezőtlenül hatott, amit csak részben kompenzált a magasabb értékesítési volumen (dízeleladás 20%-kal ugrott első negyedévhez képest) és a kedvezőbb vegyipari árrés. A földgáz üzletág a szezonalitástól szenvedett, amit tovább tetézett a hazai rezsicsökkentés és a horvát árszabályozás. Ebben a kontextusban továbbra is kérdéses a horvát gázüzletág leválasztása.
Érdekességet jelent a beruházási aktivitás, hiszen az első félévben 89 milliárd forintnál járunk, ami mindösszenegyede az idei évre tervezett kiadásoknak. Részben ennek köszönhetően az eladósodottsági ráta 5 éve nem látott mélypontra, 21,2%-ra csökkent a március végi 25,0%-ról. Ez azt jelenti, hogy a MOL továbbra is ódzkodik a nagyobb beruházásoktól és feltölti a spájzát későbbi akvizíciókra.
A nettó nyereség kapcsán megemlítenénk, hogy az egyszeri tételeknek, korrekcióknak, kiigazításoknak köszönhetően számottevően romlott a MOL gyorsjelentésének átláthatósága (earnings visibility). A csinos nettó profitot az adótételek visszaírása is segítette, ami vélhetően csak átmeneti állapot.
Véleményünk szerint a mostani gyorsjelentés már nem hat kiábrándítóan az árfolyamra, mivel a piaci konszenzus szerint a befektetők felkészültek a visszafogott számokra. A fő kérdést az jelenti, hogy mire költi a MOL a ZMB mező és a Surgut-7 blokk eladásából származó összegeket, mert a társaságnak égető szüksége van újabb, már szénhidrogént szolgáltató projektekre.
Kitekintő / Equilor