A hetekkel ezelőtt történt egyiptomi események végkimenetele nincs ínyére Ankarának. A kormányellenes tüntetések és a forradalmi hangulat betetőzéseként az egyiptomi katonaság megfosztotta hatalmától az elnököt, Mohamed Murszit túlzott iszlamista törekvései miatt. Míg az EU és az USA támogatja e kifejezésmódját a demokráciának, addig a török vezetőségnek „déja vu” érzése támadt a hadsereg intervenciója és a kormány elleni felkelések láttán.
Erdogan múlt vasárnapi beszédében kijelentette, hogy számára továbbra is Mohamed Murszi az elnök, mivel demokratikus szavazással választották meg, így legitim államfője volt Egyiptomnak. A török kormány más tagjai is észrevételeket tettek az üggyel kapcsolatban.
Ali Babacan miniszterelnök-helyettes kimondottan gyalázatosnak minősítette az egyiptomi történésekre adott nyugati reakciót. Azonos állásponton van Binali Yildirim közlekedési, tengerészeti és hírközlési miniszter is – adták hírül a TRT és a Zaman című napilapok. Véleményük szerint paradoxon, hogy azok – célozván itt az USA-ra és az EU-ra –, akik a demokrácia kritériumairól és beteljesedéséről gyakran tesznek említést, most nyugodtan szemlélik, hogy egy legitimen megválasztott elnököt eltávolított posztjáról a kisebbséget képviselő hadsereg. Beszédeikben hangsúlyozták, hogy Törökországnak úttörő szerepet kellene vállalnia a sűrűn lakta muszlim területeken.
A napokban Törökország vezetése közölte, hogy nem fog gratulálni a szerintük puccsot elkövető új kormánynak Egyiptomban, bár hozzátette, hogy nyitottak a párbeszédre az észak-afrikai országgal. A török elnök, Abdullah Gül a hét elején találkozott az egyiptomi nagykövettel Ankarában, ahol megerősítette, hogy a jelenlegi rezsim Törökország számára nem minősül legitimnek.
Alanyai Erzsébet