Detroit, az amerikai autógyártás korábban legnagyobb központja, csődöt jelentett. Tettével bizonyosan elindított egy hónapokig tartó csatározást a hitelezők, nyugdíjalapok, szakszervezetek között, akik várhatóan sokat fognak veszíteni a város szövetségi kimentése során. Detroit régóta küzd a pénzügyi nehézségek mellett, az ipar hanyatlásával, a népesség elvándorlásával, az adóbevételek csökkenésével és a helytelen gazdálkodással is – számol be az USA Today.
„Ez egy nehéz lépés, de az egyetlen járható út egy hatvan éve halmozódó probléma kezelésére” – fogalmazott Michigan állam republikánus kormányzója, Richard Snyder. A döntés egyben történelmi is, mivel a hétszázezer lakosú Detroit vált a legnagyobb amerikai önkormányzattá, amely valaha csődöt jelentett. Ráadásul adósságainak és kötelezettségeinek mértéke is rendkívüli: körülbelül 20 milliárd dollár! Ezért a csőd kezelése valószínűleg precedensteremtő erővel bír majd.
A csődbejelentés egyúttal arra is felhívja a figyelmet, hogy az amerikai városok problémái régóta nincsenek a washingtoni politika látóterében. A 2012-es elnökválasztási kampány során csupán az autóipar állami megsegítése került szóba. Az is elgondolkodtató, hogy míg a szövetségi kormány rendelkezett forrásokkal és jogkörrel a General Motors megsegítésére, tehetetlen volt Detroit óriási adósságait illetően. Joe Biden alelnök a bejelentést követően, mikor megkérdezték tőle, mit tehetett volna a kormány, azt felelte: „Nem tudjuk”.
Szakáli Máté