Megoldást keres a zsúfolt börtönökre Olaszország

Az olasz börtönökben uralkodó példátlan túlzsúfoltság enyhítése érdekében az olasz minisztertanács törvényerejű rendeletet fogadott el. A jogszabály lehetővé teszi a kevésbé súlyos bűncselekményeket elkövetők számára, hogy büntetésüket a börtöntől eltérő alternatív módon töltsék le.

Az Európai Unión belül jelenleg Olaszországban a legzsúfoltabbak a börtönök. Az Antigone börtönjogi csoport szerint 67 ezer elítéltet tartanak fogva a 45 ezer fős kapacitásra épített börtönökben, egyes büntetés-végrehajtó intézetek pedig több mint 250 százalékos túlterheltséggel működnek. Mindez abból adódik, hogy Olaszországban az igazságügyi rendszer működése lassú, valamint a válság miatt nem építettek új befogadóhelyeket.

A Reuters tudósítása szerint jelenleg az olaszországi fogvatartottak 40 százaléka vár bírósági tárgyalásra, szemben Nagy-Britannia és Németország 15 százalékos arányával. Az elítéltek közül 37 százalék droghoz kapcsolódó bűncselekmény miatt tölti szabadságvesztését, a 15 százalékos európai átlaggal szemben.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága arra kötelezte Olaszországot, hogy 2014 júliusáig találjon megoldást a börtönökben uralkodó túlzsúfoltságra. A testület korábban hét elítélt esetében állapította meg, hogy alapvető jogaikat sértették a börtönökben uralkodó állapotok.

A túlzsúfoltság enyhítése érdekében Olaszország minisztertanácsa a múlt héten törvényerejű rendeletet fogadott el. Az olasz jog értelmében a parlamentnek 60 napja van a rendelet törvényi szintre emelésére, különben az hatályát veszti.

A közelmúltban elfogadott jogszabály több területen módosítja a fogvatartottakra vonatkozó szabályokat. A törvényerejű rendelet a nem kiemelten veszélyes elítéltek szabadon engedését szorgalmazza, míg a társadalomra nézve különösen veszélyes bűncselekményt elkövetők bebörtönzését írja elő.

A törvényalkotók olyan strukturális változásokat szeretnének eszközölni a bebörtönzésre vonatkozó szabályokban, amelyek révén megszűnnének bizonyos, nem megfelelő irányba ható automatizmusok. Sok elítélt számára például nem érhetőek el a büntetés letöltésének a börtöntől eltérő alternatív lehetőségei, amelyek pedig alacsony költséggel járó kiutat jelenthetnének a túlzsúfoltságból. Emiatt merült fel az olasz büntető törvénykönyv módosítása oly módon, hogy az azonnali bebörtönzést csak a súlyosabb bűncselekményekért jogerősen elítélteknél alkalmaznák. Ilyen bűncselekmények a terrorizmus, a szervezett bűnözés, illetve egyéb, különösen súlyos bűncselekmények. Hasonló intézkedés vár majd a bíró által veszélyesnek minősített, előzetes letartóztatásban lévőkre, valamint ebbe a kategóriába kerülnek majd azok is, akik 14 év alattiak jelenlétében követtek el családon belüli erőszakot.

A jogszabály több csoport számára enyhítést hoz majd a büntetés-végrehajtás terén. Az alkohol- és kábítószerfüggőknek például lehetőségük lesz közösségben letölteni a büntetésüket, amennyiben vállalják, hogy a büntetés letöltésén kívül kezelésben is részt vesznek a függőségből való kigyógyulás érdekében. Közülük még a súlyosabb bűncselekményt elkövetők számára is lehetséges lesz büntetésük letöltése társadalmilag hasznos munka végzésével.

Az IlSole24ore olasz napilap beszámolója szerint a börtönök szabad kapacitásainak növelése érdekében a rendelet bevezeti a korai szabadlábra helyezés lehetőségét is. Azoknak az elítélteknek, akik jó magaviseletet tanúsítanak, és részt vesznek a börtön nevelési programjában, félévente 45 nappal csökken a letöltendő büntetésük. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy ha a büntetés nem haladja meg a két évet, az ítélet jogerőre emelkedésekor az ügyészség dönthet úgy, hogy az elítélt szabadlábon kérhesse büntetésének más módon való letöltését. Ezzel az eddigi úgynevezett „forgóajtó-jelenséget” kívánják megszüntetni, amely azt jelentette, hogy sok elítélt néhány napot töltött csak a börtönben, majd házi őrizetbe került.

A házi őrizetre lehetősége lesz többek között a várandós vagy kisgyermekes anyáknak és a súlyos betegeknek is, amennyiben kevésbé súlyos bűncselekményt követtek el, és nem minősítették őket veszélyes elemeknek.

A társadalom számára kisebb veszélyt jelentő bűncselekményeket elkövető visszaesők esetén szintén lehetőség lesz alternatív büntetés-letöltési módokra, különös tekintettel a házi őrizetre, a külső munkára vagy a társadalom számára hasznos munkára.

A fenti intézkedések révén jelentős mértékben csökkenthető lesz a fogvatartottak száma, valamint a börtönökre jellemző fluktuáció. A bíróságok az egyes eseteknél külön mérlegelhetik a házi őrizet lehetőségét.

Anna Maria Cancellieri olasz igazságügyminiszter a rendelet kapcsán elmondta, hogy meg van győződve az amnesztia szükségességéről; és hangsúlyozta, hogy „az nem Berlusconi mellett vagy ellen, hanem a börtönökben fogvatartottakról szól”.

Török Orsolya

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »