Hamarosan már azoknak a negyedikes középiskolásoknak is muszáj lesz érettségizniük idegen nyelvből Szlovákiában, akik korábban sikeresen letették a nyelvvizsgát.
Az oktatási minisztérium ugyanis módosítja a közoktatási törvényt – ha a parlament is rábólint, az új rendszer 2015 szeptemberétől lép életbe. Addig még „kiválthatja” az idegen nyelvi érettségijét a nyelvvizsgával rendelkező diák, a minisztérium viszont nem elégedett ezzel a rendszerrel. A szaktárca szerint ugyanis a nyelvvizsgák súlya nem feltétlenül azonos az érettségiével, ráadásul két, különböző helyen letett nyelvvizsga színvonala sem kell, hogy azonos legyen – írja a pozsonyi Új Szó. „A nyelvvizsgákat kiállító intézmények oktatási színvonalát az állam nem tudja ellenőrizni” – érvel a minisztérium. Ha pedig a végzősök egy része nem vesz részt az idegen nyelvű érettségin, képtelenség kimutatni, milyen az adott évfolyam tudásszintje, mutatott rá Michal Kaliňák, a minisztérium szóvivője. „A statisztikáinknak ezek a diákok így nem képezik részét” – magyarázta Kaliňák a Pravda kérdésére. Az igazgatók üdvözlik a változást. Szerintük a diákok egy része jelenleg csupán azért nyelvvizsgázik, hogy megkönnyítse magának az érettségit. Olyan diákok kérik a felmentést a korábban megszerzett oklevélre hivatkozva, akik nem tartoztak a legjobb angolosok vagy németesek közé, magyarázta Pavel Sadloň, az állami gimnáziumokat tömörítő társulás elnöke. „Nagyon helyes, ha a diák nyelvvizsgázik. De ha megcsinálja a C1-es szintet, az érettségivel sem kellene, hogy gondja legyen” – tette hozzá Sadloň.
Négy éve van lehetőség arra, hogy a negyedikes középiskolások nyelvvizsgával helyettesítsék az érettségit idegen nyelvből. A kivételt kérők száma évről évre nő – tavaly 1400 esetben ismerték el a nyelvvizsgát.
Kitekintő / Új Szó