Magyar növekedés: Varga még optimista

Varga Mihály tegnapi sajtótájékoztatóján ismertette a kormány konvergencia programjában foglalt előrejelzéseket és intézkedéseket. Az elemzői várakozásokkal szemben nem jelentett be újabb kiigazító lépést a miniszter, szerinte ezek nélkül is 3% alatt lesz az idei költségvetési hiány.

A GDP növekedési kilátásait ugyan csökkentette a kabinet, a kincstári optimizmus azonban még így is visszaköszön a számokból. Míg a piaci szereplők többsége kis recessziót vagy stagnálást vár, addig a kormány még mindig 0,7%-os növekedést vár az idén, a korábban becsült 0,9% után. A jövő évet tekintve csak kis mértékben, 1,9%-ra csökkentette a kormány a GDP növekedési előrejelzését, míg a piacon 1-1,5% közötti növekedéssel számolnak. Az inflációs előrejelzését jelentősen, 5,2%-ról 3,1%-ra mérsékelte a minisztérium, ami az első három havi inflációs adat tükrében nem is meglepő. E tekintetben úgy gondoljuk, hogy kissé felül is becsülte a kormány az infláció alakulását.

A költségvetési hiány kapcsán azonban több kockázatot látunk a kabinetnél. Az elektronikus útdíjból, az online pénztárgépekből és a tranzakciós adóból befolyó összeg valószínűleg elmarad a kormány várakozásaitól, de a rezsicsökkentés illetve az infláció általános csökkentése is jelentősen mérsékli az adóbevételeket. Emellett az is rontja a mutatót, hogy a nominális GDP várhatóan a kormány által előrejelzettnél alacsonyabb szintre kerül, hiszen a 0,7%-os reálnövekedés túlzónak tűnik, az infláció süllyedésével pedig a GDP deflátor is csökken.

Ezek miatt úgy gondoljuk, hogy a költségvetés magas tartalékai sem tudják fedezni e kieséseket. Az EU emiatt várhatóan pótlólagos intézkedéseket vár el a kormánytól, így a május folyamán konkrét kiigazító lépésekről dönthet a kabinet. Ezek várhatóan ismét a nagyvállalatokat terhelik majd (pl. tranzakciós adó kulcsának emelése).

Kitekintő / Equilor

Friss hírek

Egyre csak nő a tőzsdei cégek osztalékfizetése

Rekordszintű osztalékot fizettek ki a cégek a világon az idei első negyedévben - áll a Janus Henderson brit alapkezelő jelentésében. Az európai gyógyszeripari óriáscégek, a Novartis és a Roche lettek a világ legnagyobb osztalékfizetői  az idei első negyedévben.

Read More »
www.wallmaxx.hu

A boldogságot nem lehet megvenni pénzért, vagy mégis? (x)

Ha mélyen magunkba nézünk, akkor bizony be kell vallanunk, hogy a boldogságunkat rengetegszer kötjük feltételekhez. Boldog leszek, ha elmegyek nyaralni. Boldog leszek, ha meglesz az új cipőm/telefonom/autóm. Boldog leszek, ha kész leszek a felújítással. Azontúl, hogy egyik mondat sem engedi azt, hogy a jelenben boldog légy, mindegyikben szerepelnek az anyagiak is.

Read More »