Láncreakció? – Lemondott hivataláról Edinburgh érseke

Lemondott hivataláról Keith O’Brien St Andrews és Edinburgh érseke. Noha bíborosi ornátusát megtartja, nem vesz részt a pápaválasztáson sem. Személyes döntése mellett egyesek újabb botránytól tartanak. Az érsek döntése lemondási hullámot indukálhat, amely elsősorban a kompromittált egyházi vezetőket ránthatja magával.

Lemondott hivataláról Keith O’Brien, St Andrews és Edinburgh 74 éves érseke. Döntése váratlanul érintette Skócia, de a szigetország katolikus közösségeit is. A lemondás mögött négy ember tanúvallomása áll, akik helytelen viselkedéssel vádolták meg O’Briant, még az 1980-as évekre visszamenőleg.

A The Observer hasábjain megjelent vasárnapi cikk kifejti, hogy a három jelenleg is szolgáló és egy kilépett pap panaszlevelüket még a XVI. Benedek pápa lemondásának bejelentését megelőző héten nyújtották át a Vatikán Nagy-Britanniába delegált apostoli nunciusának (nagykövetének), Antonio Mennininek. Az egyik sértett állította, hogy 1980-ban egy éjjeli misét követően O’Brien „nem megfelelő módon” próbált közeledni hozzá. A másik három lelkész egybehangzó panasza is hasonló cselekedetekről tett tanúbizonyságot.

A négy panasztevő mindemellett az érseki hivatallal való visszaéléssel is megvádolta a skót kardinálist. „Ő több, mint a főnököd, több, mint a vállalatod ügyvezető igazgatója. Mérhetetlen hatalma van fölötted, kiközösíthet, de egyúttal vissza is terelhet a nyájba… az életed minden aspektusát irányítja” – írta le egyikük a püspök és papjai közötti általános viszonyrendszert.

O’Brien érsek éppen a melegekkel szemben tanúsított konzervatív állásfoglalásairól vált ismertté. Konzekvensen utasította el a melegházasságokat, a meleg párok jogát az örökbefogadásra illetve a homoszexualitást általában, mint másokra mentálisan és spirituálisan ártalmas bűnt.

A papi nőtlenség ellenzője

Az érsek azonban nem minden téren mutatotkozott ilyen kérlelhetetlennek. A BBC által februárban közzétett jegyzetében O’Brien nyíltan kiállt a cölibátus, vagyis a papi nőtlenség eltörlése mellett, mondván, hogy annak megváltoztatása az új egyházfő hatalmában áll.

„Volt idő, amikor a papok házasodhattak, és tudjuk, hogy manapság az egyház bizonyos ágaiban – a katolikus egyház bizonyos ágaiban – a papok házasságot köthetnek, tehát ez a szabály nyílvánvalóan nem isteni eredetű és ezért újra lehetne tárgyalni” – nyilatkozta O’Brien.

Kitérve személyes tapasztalatára kifejtette, hogy ő maga nem gondolt soha házasságra, hiszen ez az ő idejében nem volt kérdés tárgya, de egyúttal hozzátette: „Nagyon boldog lennék, ha másoknak meglenne a lehetőségük annak eldöntésére, hogy esetleg házasságra lépjenek, avagy sem.”

Minden út Rómába vezet?

Edinburgh érseke hivatalán túl a márciusi pápaválasztó Konklávén való részvételről is lemondott, noha bíborosi rangját megtartotta.  XVI. Benedek személyesen hagyta jóvá azonnali lemondásra vonatkozó kérelmét még február 18-án. Döntését O’Brien azzal indokolta, hogy nem szeretné, ha Rómába érkezve a média figyelme XVI. Benedekről illetve utódjáról éppen őrá terelődne.

A The Telegraph által idézett szakértők szerint azonban valószínűbb, hogy O’Brien távol tartásával a pedofilügyek elsimításában esetlegesen érintett bíborosok elleni, lemondásukat sürgető nyomásgyakorlásnak igyekeztek elejét venni. Ez a nyomás elsősorban az amerikai és ír közvélemény oldaláról erős, ahol a legtöbb eset napvilágot látott.

Eltekintve O’Brien érsek személyes – vélt vagy valós – felelősségétől, nem kizárt, hogy egy vezető egyházi személyiség újabb lemondása precedenshullámot indíthat útjára.

 Nagy-Britannia kimarad

Edinburgh érsekének lemondásával Nagy-Britannia képviselő nélkül marad a Konklávéban. „Visszatekintve hivatalban töltött éveimre: minden jóért, amit tehettem Istennek tartozom köszönettel. Bármely hibámért elnézést kérek mindazoktól, akiket ezzel megsértettem” – nyilatkozta az érsek. O’Brian az ellene felhozott vádakat nem tagadta, ám így is jelentős támogatásban és szimpátiában részesül skót egyházi és világi körökből.

Alex Salmond skót miniszterelnök hozzátette: „senki sem ismeri az ellen folytatott vizsgálat valós eredményét, de én személy szerint egy jó embernek ismertem meg, mind az egyháza, mind a hazája szempontjából.” A közvélemény megosztott a kérdésben: egyesek tragédiaként élik meg az érsek lemondását, míg mások pozitívan értékelik a lépést, egyfajta megtisztulási folyamat kezdetének tekintve a történteket.

Huszár Csaba

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »