Tíz kiképzővel járul hozzá Magyarország az Európai Unió mali missziójához – jelentette be csütörtökön a honvédelmi miniszter. Információk szerint nem nő tovább az afrikai országban harcoló, döntően francia katonákból álló alakulat létszáma, és noha márciusban megkezdődhet a csapatkivonás, a misszió feladata lesz Mali hadseregének felkészítése.
A korábbi felajánlásnak lényegében megfelelően 10 kiképzőtiszttel járul hozzá Magyarország az Európai Unió mali missziójának sikeréhez. A honvédelmi miniszter egy csütörtök reggeli sajtóbeszélgetésen elmondta, a kormány egyeztetett az Európai Külügyi Szolgálattal az európai igényekről, ennek megfelelően hat mesterlövészt, három egészségügyi szakembert és egy összekötő tisztet küld Magyarország Maliba. Hende Csaba hozzátette, a 10 fős csapat március közepén utazhat az afrikai országba.
Az uniós tervek szerint április közepén indulhat be az uniós misszió Maliban, amelynek az lesz a célja, hogy felkészítse és kiképezze az afrikai ország hadseregét, hogy az képes legyen önállóan is megvédeni az országot a milicistáktól. A kiképzőmisszió nemcsak a mali hadsereg, hanem az afrikai vezetéssel létrejövő nemzetközi erők (AFISMA) képzésében is részt vesz majd. A misszió munkájában kezdetben 200-250 fő vehet részt, őket mintegy 400 fős erő fogja védeni.
A rendkívüli intézkedésekre azért van szükség, mert a 2012 tavaszán kiújult mali konfliktus múlt hónapban elmérgesedett. Tavaly március óta iszlamista, egyesek által terroristának, illetve „a helyi Al-Kaidának” nevezett csoportok az ellenőrzésük alá vonták Mali északi részét, köztük Timbuktut. Azóta több mint 400 ezer mali állampolgár hagyta el az otthonát, miközben az élelmiszerhiány is tizedeli a lakosságot. Januárban viszont az iszlamista csoportok benyomultak a déli területekre, mire válaszul a francia hadsereg támadást indított az északi erők ellen, és Párizs közlései szerint sikerült kiűzni a milicistákat Maliból.
Hende Csaba honvédelmi miniszter elmondta, hogy „a korábbi elképzelésekkel ellentétben Magyarország nem küld katonákat a Serval hadművelethez”. Ennek vélhetőleg az az oka, hogy a francia vezetésű erők lényegében elvégezték a dolgukat, és mint a francia kormány múlt héten közölte, a francia hadsereg létszáma Maliban elérte a maximálisnak szánt 4000-ret. A klasszikus katonai műveletek sikerét mutatja az is, hogy Francois Hollande francia államfő bejelentette, márciusban megkezdődik a csapatkivonás az afrikai országból.
Kitekintő / Bruxinfo.eu