Februártól aláírásgyűjtést indít a Magyar Közösség Pártja (MKP) a magyar kisiskolák megvédéséért és a decentralizált iskolarendszer megőrzése érdekében – tájékoztatta az MTI pozsonyi irodáját Berényi József, az MKP Országos Tanácsának (OT) szombat délutáni ülése után.
Berényi József a téma kapcsán rámutatott: a párt Országos Tanácsa kiemelt témaként kezelte Dušan Čaplovič szlovák oktatásügyi miniszter – az alap- és középfokú oktatási intézmények finanszírozásának központosításával számoló – reform tervezetét. Rámutatott: nem értenek egyet a szaktárca elképzelésével, mert álláspontjuk szerint a reform jelenlegi keretek melletti kivitelezése komoly veszélyt jelenthet a jelentős számú vidéki magyar kisiskolára.
„A múlt század kilencvenes éveiben, a központosítás idején már megéltük, hogy leváltották az iskolaigazgatóinkat és összevonták az intézményeinket, ezért tudjuk, hogy ez a modell nekünk egyáltalán nem felel meg” – szögezte le a politikus. Elmondta: az MKP már februárban aláírásgyűjtést kezdeményez a decentralizált iskolarendszer megőrzése érdekében.
Hozzátette: a kezdeményezés terén a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségét (SZMPSZ) valamint a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségét tekintik kulcspartnernek, ám további szervezetek csatlakozását is szívesen látják.
Az MKP OT tagjai a most zajló iskolai beiratkozások kapcsán nyilatkozatban hívják fel sokadszor is a magyar szülők figyelmét arra, hogy gyermekeiknek valós tudást, egészséges szellemi fejlődést és használható készségeket elsősorban az anyanyelvi oktatás tud nyújtani, ezért fontosnak tartják, hogy gyermekeiket magyar tannyelvű iskolákba írassák.
Az OT ülésének másik fő témáját a novemberben esedékes megyei választások, valamint ezzel összefüggésben a más politikai erőkkel, főkét a Most-Híd szlovák-magyar vegyes párttal folytatott egyeztetések eddigi eredményei adták. Az MKP elnöke ezzel kapcsolatban elmondta: a járások döntő többségében már megindultak az egyeztetések a Most-Híd képviselőivel, a tárgyalások reményteljesek, néhány helyen már a megegyezés is körvonalazódik.
Hozzátette: az Országos Tanács megerősítette azt az elképzelést, amely szerint azokon a helyeken, ahol nem sikerül megegyezni, az erős és minőségi képviselet megszerzése érdekében párton kívüli jelöltek állítására is sor kerülhet. Megjegyezte: az erről szóló végső döntést a párt járási szervezetei hozzák meg.
Az MKP OT szombati ülésén szó esett még a magyar nyelv hivatali használata terén tapasztalt hiányosságokról is. Ezzel összefüggésben Berényi elmondta: a magyar nyelv hivatali használatának népszerűsítése érdekében már a közeljövőben új kampányt indítanak, ennek konkrét formájáról később adnak tájékoztatást.
A tanácsülésen elhangzottakkal összefüggésben az OT tagjai nyilatkozatukban leszögezik, tisztában vannak azzal, hogy a munkanélküliség egyre nő, míg új munkahelyek a kormány ígéretei ellenére sem jönnek létre. Éppen ezért ismételten szorgalmazzák, hogy a Fico-kabinet munkahelyteremtés céljából konkrét pénzügyi alap létrehozásával és adócsökkentéssel támogassa a hazai kis- és közepes vállalkozásokat. Különös tekintettel a dél-szlovákiai járásokra, amelyeket az országosan is nagyon magas munkanélküliséget messze meghaladó mutatók jellemzik.
Emellett szükségesnek tartják, hogy a kormány az európai uniós támogatások mellett hazai forrásokat is biztosítson a vidékfejlesztés és a mezőgazdaság támogatására. Az őstermelők támogatása össztársadalmi érdek és egészségbiztonsági feladat, vallják.
Végezetül az MKP OT emlékeztet arra, hogy a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa 2007-ben, tehát Szlovákia európai uniós tagsága idején erősítette meg határozatában a Beneš-dekrétumokat, azok sérthetetlenségét és megváltoztathatatlanságát is kimondva. Az OT tagjai ezért is támogatják az Európai Parlament petíciós bizottságának lépéseit, amelyek a kollektív bűnösség elvére épülő Beneš-dekrétumok megszüntetésére és a szlovákiai jogrendből való kiiktatásukra irányulnak.
Kitekintő / mti.hu