Nem lehet az eurózónára specializálódott új felelősségi struktúrákat alapítani – áll az Európai Parlamenti (EP) képviselők állásfoglalásában. Nem támogatják tehát az európai honatyák a valutaunió országai külön képviselőtestületének felállítását, amelynek 17 oldalas tervét korábban Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke tette le az asztalra.
Három EP képviselő nem hivatalos vitaanyagában az alább érvelt a Herman Van Rompuy által felvetetett intézményi változás ellen: „az euró az Európai Unió fizetőeszköze és az Európai Parlament az Európai Unió parlamentje. Az Európai Parlament ennél fogva az euró parlamentje is.”
A serpák elnevezésű parlamenti csoport – amely olyan politikusokat tömörít, mint a német konzervatív Elmar Brok, a liberálisok vezetője, Guy Verhofstadt – Rompuy a dokumentumban lefektetett több javaslatát is elveti és négy építőkockára (bank-, pénzügyi, gazdasági és politikai unió) alapuló reformokat javasol. A politikai integráció mélyítése érdekében felszólították az európai politikai pártokat, hogy 2014-es választásokra az Európai Bizottság (EB) elnöki pozíciójára állítsanak jelölteket. Véleményük szerint az EB Gazdasági és Monetáris Ügyek biztosának kellene betölteni az EU kincstárnoka szerepét, egyben elnökölnie az eurózóna pénzügyminiszteri értekezleteit. A serpák kiálltak amellett is, hogy „egy integráltabb pénzügyi uniónak több, különböző típusú pénzügyi szolidaritási formákat kellene tartalmazni, a korlátozott és feltételes alapú rövidtávú pénzügyi eszközöktől fokozatosan kell áttérni egy mentőalapra.” A mentőalap ötletét korábban a Német Gazdasági Szakértők Tanácsa (Sachverständigenrat zur Begutachtung der gesamtwirtschaftlichen Entwicklung) vetette fel, ez a Stabilitási és Növekedési Paktum által megszabott 60 százalékos küszöbérték feletti eurózónatagok államadósságát finanszírozná. Ennek bevezetése várhatóan nem követelné meg a Lisszaboni Szerződés változtatását.
A két dokumentum egy csomagként kerül megvitatásra az október 18-19-ei európai tanácsi csúcson az Európai Tanács elnöke, az Európai Parlament és az Európai Bizottság között.
Győri Hajnalka