Nem kívánta érdemben kommentálni az Európai Bizottság, hogy a brit belügyminiszter, és közvetve a kormányfő is szükségesnek nevezte a munkaerő szabad áramlásának korlátozását a brit munkahelyek megvédése céljából. A foglalkoztatási EU-biztos szóvivője szerint Nagy-Britannia csak profitál az unió szabadságelvből.
Az Európai Bizottság szerint gazdaságilag sem lenne indokolt, ha Nagy-Britannia valóban szigorítaná a külföldiek munkacélú bevándorlását a szigetországba. A foglalkoztatáspolitikai EU-biztos szóvivője szerint London nagyonis profitál a szabad munkavállalást biztosító uniós jogszabályokból.
A brit munkaügyi miniszter a Sunday Timesnak azt nyilatkozta, hogy mivel a brit külügyminiszter vezetésével éppen zajlik Nagy-Britannia és az EU viszonyának felülvizsgálata, a hatáskörök feltérképezése, és a szerepek újragondolása, meg kellene fontolni a könnyített és engedély nélküli beutazási és munkavállalási lehetőség megszüntetését. Theresa May mindezt a Konzervatív Párt hétfőn kezdődött birminghami kongresszusára időzítve mondta, nem titkolva azt sem, hogy a közelgő legfőbb aggály az az, hogy 2013. január 1-jétől már a romániai és a bulgáriai állampolgároknak sem kell majd munkavállalási engedélyt igényelniük a nagy-britanniai letelepedéshez és munkavállaláshoz.
Mindezt a munkaerő szabad áramlásáról szóló irányelv szabályozza, amely végsősoron 500 millió uniós állampolgár számára biztosítja, hogy a kezdeti korlátozások után szabadon utazzon és dolgozzon a közösségen belül. A belügyminiszter vízumkötelezettség bevezetését is indokoltnak tartja bizonyos esetekben, hogy melyekben, arról nem beszélt.
Theresa May javaslatát a miniszterelnök is támogatja. David Cameron a BBC-nak azt mondta, valóban indokolt a szabad beutazás lehetőségének a felülvizsgálata, mivel szerinte rendkívül magas a külföldiek aránya a brit gazdaságban, „miközben olyan sok brit van munka nélkül”.
Az ilyen irányú változtatáshoz azonban az EU Alapszerződését is módosítani kellene.
Andor László EU-biztos szóvivője hétfő délben azt mondta, ilyen irányú igény egyelőre nem érkezett Londontól. „Ez a probléma a britek részéről időről-időre felvetődik, konkrétan 1957 óta folyamatosan” – mondta Todd.
A szóvivő hozzátette, Nagy-Britannia azon országok között van, amelyek gazdaságának jót tett az uniós munkaerő beáramlása, ráadásul ugyancsak ennek az EU-elvnek köszönhető az is, hogy brit állampolgárok ezrei dolgozhatnak az Európai Unió más országaiban.
Kitekintő / Bruxinfo.eu