A célegyenesbe fordul Horvátország

Tízpontos ajánláscsomagot javasol az Európai Bizottság Horvátországnak abban az értékelő jelentésben, amelyet a szerdai ülésén fogad el a testület. A BruxInfo birtokába került dokumentum szerint Zágráb jó úton halad a 2013. július 1-jére kitűzött uniós csatlakozás felé.

Horvátország továbbra is megfelel az uniós csatlakozás politikai követelményeinek, ami pedig az EU-jogi megfelelést illeti, még további jogi kiigazításokra és erőfeszítésekre lesz szükség – állapítja meg az Európai Bizottság a horvát jogharmonizációs teljesítményt értékelő utolsó átfogó jelentésében. A szerdán szavazásra bocsátandó dokumentum a BruxInfo birtokába került, ebben a testület továbbra is tarthatónak látja a 2013. július 1-jei horvát európai uniós csatlakozást.

Az Európai Bizottság szerdán fogadja el a szokásos őszi bővítési csomagját, benne a jövőben követendő bővítési politikát körvonalazó „stratégiai papírral”, a csatlakozásra váró országokra lebontott jelentésekkel, valamint a Horvátország elmúlt egyéves teljesítményét külön és átfogóan is értékelő elemzéssel. Utóbbi annak az uniós kompromisszumnak a következménye, amely szerint az EU országai 2011 decemberében azzal a feltétellel írták alá Horvátország uniós csatlakozási szerződését, hogy a Bizottság a csatlakozás tervezett időpontjáig évente kétszer külön értékelést végez a még szükséges horvát erőfeszítésekről.

A szerdán elfogadandó jelentés az utolsó átfogó értékelés a tervezett csatlakozás előtt, jövő áprilisban csak a kritikusnak vélt három tárgyalási fejezetről (versenypolitika, igazságszolgáltatás, biztonság) kell időszakos jelentést készítenie Brüsszelnek. Az átfogó jelentés is elsősorban erre a három dossziéra koncentrál, igaz, ajánlásokat több fejezet kapcsán is megfogalmaz.

Mindent egybevéve az Európai Bizottság úgy látja, hogy Horvátország továbbra is jó úton halad, és hónapról-hónapra rendkívüli erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy az uniós ajánlásoknak megfeleljen. A politikai feltételek teljesülnek, ettől függetlenül még van tennivalója Zágrábnak: erősíteni kell a jogállami kereteket főleg a közigazgatás és az igazságügyi rendszer reformjával, ezen túlmenően a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harc fokozásával.

A legutóbbi áprilisi időközi jelentésben még a hajógyárak privatizációját és az uniós pénzek majdani elosztórendszerének kiépítését is a kiemelt feladatok közé sorolta a Bizottság, és bár mostanra sem 100%-os a rendszer ezeken a területeken, de Brüsszel szerint már csak utolsó simításokra van szükség.

10 ajánlás

Az Európai Bizottság összesen 10 ajánlást fogalmazott meg Horvátország számára: véglegesítenie kell egyrészről három hajógyár privatizációját, ezzel teljes mértékben megfelelne a horvát gazdaság szerkezete az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályoknak.

Több ajánlást is megfogalmaz Brüsszel az igazságszolgáltatás terén is. Ezek szerint végre kell hajtani az ezen a területen szeptemberben elfogadott akciótervet a függetlenebb bírósági működés és az ügyhátralék jelentős csökkentése céljából. Emellett a már kiszabott ítéletek hatékonyabb végrehajtását segítené egy új végrehajtási törvény, amelynek elfogadását sürgeti az EU.

A testület azt javasolja Zágrábnak, hogy hozzon létre egy összeférhetetlenségi bizottságot, a magas szintű politikai és vállalati összefonódások kiszűrése céljából. Azt is kéri az EU, hogy még idén növelje az EU a rendőrség létszámát, kiegészítő rendeletekkel tegye hatékonyabbá a rendőrségi törvényt, és fogadjon el olyan jogszabályt, amely az adatok és információk szabad hozzáférését garantálja.

A csatlakozásig hátralévő hónapokban Horvátországnak meg kell oldania a horvát állampolgárok biztonságos és folyamatos átjutását Dubrovnikra, és környékére, amely földrajzilag elkülönül az anyaországtól. (Bosznia-Hercegovina területe egy néhánykilométeres szakason kinyúlik a tengerhez- a szerk.) A Neum-folyosó mellett, amely egyes tervek szerint egy – a boszniai terület fölött átívelő – híd lehet, azt is biztosítanie kell a horvát hatóságoknak, hogy ezen a „szigeten” is megfelelő lesz a külső határellenőrzés.

Bevándorlási stratégiát kell elfogadnia Horvátországnak a következő hónapokban, és jelentős erőfeszítéseket kell tennie annak érdekében is, hogy a csatlakozás idejére fordítsa le horvátra a teljes európai uniós joganyagot, ezzel a horvát is az EU hivatalos nyelve lehet.

Kiemelt figyelmet fordít az EU annak is, hogy a csatlakozni kívánó országok tudják alkalmazni az elmúlt években jelentősen megváltozott uniós gazdaságpolitikai szabályokat. Ennek felmérése céljából Horvátország informálisan már részt fog venni a 2013-as európai szemeszterben.

Az Európai Bizottság 2013 áprilisában készíti el a végső értékelését a horvát teljesítményről, ennek, valamint a csatlakozási szerződés parlamenti ratifikációinak fényében csatlakozhat majd Horvátország 2013. július elsején az Európai Unióhoz.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek