François Hollande interjújában régi hagyományt elevenített fel. Beszélt a Peugeut több ezer állást fenyegető tervéről, a francia gazdaság helyreállításáról, de kitért a személye körül kialakult ellentmondásokra is.
A hagyományt Francois Mitterand teremtette, amikor 1981-ben, két hónappal megválasztása után a Bastille lerombolásának évfordulóján az Elysée palota kertjében televíziós interjút adott a sajtó képviselőinek. Ez a szokás hosszú évekig fennmaradt, egyedül Nicolas Sarkozy nem élt a lehetőséggel. François Hollande formájában hű maradt a Mitterand-i interjúkhoz, ügyelve ugyanakkor a személyes stílusjegyekre. Nem az Elysée-be hívta össze a sajtót, hanem a Hotel de la Marine-ban beszélgetett közel háromnegyed óráig két újságíróval. A hotel ablakából egyébként a Place de la Concorde-ra nyílik kilátás, ahol az ünnepi felvonulás is véget ért, így nem véletlen a helyszínválasztás. Mindez egyébként megfelel az elnök imázsának, aki „normális elnök” kíván lenni, az extravagáns Sarkozy-vel szemben.
A beszélgetés központi témája a PSA csoport (Citroën, Peugeot et Talbot) 8000 munkahely megszűnésével fenyegető terve volt, melynek kapcsán az elnök kijelentette, hogy „az állam nem fogja hagyni, hogy a tervet végrehajtsák”. A tervet „elfogadhatatlannak” nevezte, és annak újratárgyalását javasolta, mindazonáltal elismerte, hogy végső soron nem tudják megakadályozni a terv végrehajtását. Hollande kijelentette, hogy konkrét stratégiai terv kidolgozása szükséges a francia autóipar számára, amelynek célja az lenne, hogy biztosítsák, hogy az országban gyártott autókat a francia emberek vegyék meg. Ennek érdekében felülvizsgálják az önkormányzatok gépkocsi-vásárlási szándékait, a magánszemélyek pedig támogatást fognak kapni ahhoz, hogy Franciaországban gyártott autót vásároljanak.
Hollande az interjúban a fellendítés eszközéül a júniusi Európai Tanács ülésén elfogadott növekedési paktumot jelölte meg. A fő cél a foglalkoztatás javítása, a termelékenység növelése, valamint a költségvetési egyensúly kialakítása. A munkahelyteremtés kapcsán kijelentette, hogy „mindent el fogunk követni, hogy az öt éves ciklus végére olyan magas foglalkoztatottságot teremtsünk, amilyet csak lehetséges”.
Az elnök megerősítette, hogy nem fogják az alkotmányban rögzíteni az államadósság csökkentésére (aranyszabály) vonatkozó rendelkezéseket, hiszen ezek átmeneti jellegű erőfeszítések, így nem az alkotmányban, hanem törvényben kell róluk rendelkezni. Bár Hollande kerülte a „szigor” és „megszorítás” szó használatát, ehelyett „helyes erőfeszítésekről” és „takarékoskodásról” beszélt, feltételezhető, hogy a költségvetés kiigazítását az adók emelésével és új adónemekkel próbálják majd biztosítani. Három területen kíván a kormány takarékoskodni: a belügy, az igazságügy és az oktatás költségein. Az „erőfeszítések” részleteiről azonban az elnök nem ejtett szót.
A stabilitási paktummal kapcsolatban felvetődött a kérdés, hogy mennyire sikerült betartania abbéli ígéretét, hogy nem írja alá a paktumot. Az elnök erre vonatkozóan kijelentette, hogy eleget tett a kampányában tett ígéretre, hiszen újratárgyalták a tervezetet, és módosították azt, kiegészítve növekedéssel foglalkozó fejezetekkel, így egy mindenki számára elfogadható kompromisszum született.
A új elnök politikájának kapcsán mindig kiemelt figyelem övezi Angela Merkel német kancellárral való kapcsolatát. Az újságírók kérdésére az elnök kijelentette, hogy bár vannak köztük véleménykülönbségek, az EU sorsát mindketten szívükön viselik, és törekedni fognak arra, hogy kiegyensúlyozott kapcsolatukat a jövőben a fenntartsák.
A beszélgetés végén szó esett az egyik legvitatottabb kérdésről, nevezetesen Hollande élettársi kapcsolatáról Valérie Trierweiler újságírónővel. Hollande ezzel kapcsolatban a magán- és közélet világos elválasztását, a magánélet védelmét hangsúlyozta. Treiweiler-nek, mint First Lady-nek a szerepéről azt nyilatkozta, hogy élettársa a kezdetektől meg kívánta tartani eredeti hivatását, és jelen kíván lenni az elnök mellett, amennyiben a protokoll szabályai ezt megkívánják. Treierweiler-el kapcsolatban nagy port kavart a parlamenti választások során megjelent twitter-üzenete, amelyben nyíltan Olivier Falorni szocialista képviselőt támogatta Ségolčne Royal szintén szocialista képviselővel szemben, aki Hollande élettársa volt hosszú évekig és négy gyermekének anyja. A média rögtön felkapta a hírt, rivalizálásról és hátbatámadásról beszéltek a lapok. Ezzel kapcsolatban Hollande szűkszavúan nyilatkozott, csupán annyit jelentett ki, hogy „szükség van a First Lady szerepének pontosabb tisztázására”.
Kovács Eszter